Hedef programlama ve bir uygulama
  1. Tez No: 12617
  2. Yazar: MEHMET AKYOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, tok ölçütlü karar vurma tekniklerinden biri olan hedef* programlama yontum i incelenmiştir. Hedef prog ramlama problemlerinin çözümünde kullanılan değiştirilmiş simpleks yöntem ile sinyal akış grafik yöntemi tanıtılarak, hedef' programlama problemlerinin dual ite ve eniy ileme analizi verilmiştir. Hedef programlama yöntemi, Tekel Sigara Sanayii Müessese si 'nin üretim planlaması problemine uygulanmıştır. bu üretim planlaması modelinde hedef kısıtları yanında kaynak kısıtları da bulunmaktadır. Bu durumunda değiştirilmiş simpleks yöntemin başlangıç çizelgesinde ortaya çıkan değişimler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Model için 8 farklı çözüm yapılmış, sonuçlar karşılaş tırılarak uygun üretim deseni elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study goal programming method which is one of multiple criteria decision making techniques, has been studied. Modified simplex method and signal flow graph method which are used for problem solving in the goal programming are introduced. Duality and sensitivity analysis in goal programming have also been indicated. Goal programming method has been applied to solve the production planning problem of monopole tobacco industry establishment. Addition to goal constraints, there are source constoints in this production planning problem. In this case, variations which occur in the intial table of modified simplex method have been explained in detail. Eight different solutions have been obtained for the model and feasible production design has been obtained by com paring the results.