Mesleki ve teknik öğretim programlarının hazırlanmasında okul-sanayi işbirliği
- Tez No: 126167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET MESLEKİ ve TEKNİK ÖĞRETİM PROGRAMLARININ HAZIRLANMASINDA OKUL-SANAYİ İŞBİRLİĞİ Bu araştırmada; mesleki ve teknik eğitim veren kurumların, öğretim programlarının hazırlanmasında okul- sanayi işbirliğinin gerçekleşme düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, kaynak grupları oluşturan okul ve sanayi arasında var olan işbirliğinin düzeyi ve bu işbirliğinin geliştirilmesine engel olan faktörlerin belirlenerek, çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için anket geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Geliştirilen anketler ile ilgili literatür taraması araştırmanın bilimsel temelini oluşturmaktadır. Araştırmanın kaynak grupları; okul ve sanayideki çalışanların, kurumdaki görevi, yaşı, mesleki kıdemi ve öğrenim durumu değişkenleri bakımından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the aim is to try to determine the sufficiens level of cooperation between school - industry in teaching programme of the institutions which give vocational and technical education. It's aimed to find out the sufficiency in the level of cooperation between school and industry that forms groups of source and the factors that prevent this cooperation to be developed. In this way resolutions can be developed. For getting this aim questionnaires are developed and applied. Scanning of the terms about these questionnaires forms the scientific basis of this research. The groups of source of the research arc compared from the points of view of the work which the workers in school and industry have, their age, vocational seniority and educational position. In statistical analysis, the significant results are demonstrated and evalvated in the charts.