Alabalık (Oncorhynchus mykiss) böbrekleri ile sıçan (Rattus norvegicus) böbreklerinin morfometrik ve histolojik yönden karşılaştırılmalı incelenmesi
The Comparative research of kidney of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum1972) and rats (Rattus norvegicus, Berkenhout 1769) in morphometric and histologic manner
- Tez No: 126171
- Danışmanlar: PROF. DR. RİKAP YÜCE, PROF. DR. YENER AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET ALABALIK (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) BÖBREKLERİ İLE SIÇAN (Rattus norvegicus Berkenhout, 1769) BÖBREKLERİNİN MORFOMETRİK VE HİSTOLOJİK YÖNDEN KARŞILAŞTIRILMALI İNCELENMESİ Bu çalışmada, farklı ortamlarda yaşayan omurgalı hayvanlarda böbrek yapısında ne gibi farklılıkların olduğunu saptamak amacı ile Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) ile Wistar albino sıçan olan (Rattus norvegicus Berkenhout, 1769 ) denek olarak seçilmiştir.Balık böbreği ile sıçan böbreğinin morfolojik ve histolojik yapısı bakımından farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Balık böbreği baş ve gövde olarak iki kısımdan oluşurken; sıçanın ise daha gelişmiş böbrek yapısına sahip olduğu görülmüştür. Ancak, Gökkuşağı Alabalığı 'nda her iki böbreği makroskopik olarak ayırt etmekte zorlanılmıştır. Bu canlıların böbrek dokularından elde edilen kesitlerin incelenmesi sonucunda, balık korteks ve medulla yapısının memelininkine oranla daha farklı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, su içinde yaşamını sürdüren balıklarda, memelilerdeki gibi sabit bir nefron yapısının olmadığı, yapı ve işlev bakımından farklı nefron türlerine sahip olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler göz önüne alınarak balık böbreğinin gelişmiş omurgalılarda bulunan nefronlarından ince Henle bölümünden yoksun olduğu; hematopoitik doku yönünden daha yoğun olduğu; böylece farklı nefron yapısına sahip olduğu saptanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARATIVE RESEARCH OF KIDNEYS OF RAINBOW TROUT (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) AND RATS (Rattus norvegicus, Berkenhout 1769 ) IN MORPHOMETRIC AND HISTOLOGIC MANNER In this research, the Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792 ) and Wistar Albino Rat (Rattus norvegicus, Berkenhout 1 769 ) are chosen for the experiment on detection of differences of kidney structures on vertebrates living in different media. It is seen that Fish and Rat kidneys differ in morphologic and histologic structures. Fish kidney consists of two different parts as head and body, whereas Rat kidney has a more complicated and developed structure. However, it is quite difficult to distinguish between the two parts of the kidney of Rainbow Trout macroscopically. After the examination of the sections taken from the kidney tissues, it is realized that the fish cortex and medulla shows difference with that of mammals in structure. Also, fish do not have a stable nefron system as in mammals and have different nefron structures in terms of structure and function. From the data obtained, it is observed that the fish kidney lacks the henle part -which is a characteristic of developed vertebrates- it has more concentrated hematophoitic tissues, and it has a different nefron structure. V