Karagüney dağı (Kırıkkale) florası
- Tez No: 12621
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çakmada 1989-1990 yılları arasında Karagüney Dağının (Kırıkkale) florası araştırılmıştır. Toplam 1830 örneğin değerlendirilmesi sonucu 84 familyaya ait 377 cins, 712 tur, 17 alttür ve 2 varyete belirlenmiştir. Türlerin 174'ü (% 24,4) Iran-Turan, 63'sû (% 8,8) Akdeniz, 52'si (% 7,2) Avrupa- Sibirya ve gen kalan 418 (% 57,4) tür ise kozmopolit veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyendir. Fabaceae familyası 92 (%13) tür ile alanın en zengin familyasıdr. Bunu 80 (% 11,1) tur ile Asteraceae, 48 (% 6,9) tür ve de Poaceae izlemektedir. Alanın endemizim oranı % 12,8'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study, the flora of Karaguney Mountain (KırıkMe) have heen found out. After the determination ol" 183Û specimens gathered, 377 genera, 712 species, 17 subspecies and 2 varieties belonging to 84 families are discovered. 174 (24,4 %) of the total number of species (712) are Irano-Turanian elements. 57 species (8 %) are Mediterraneart, and 47 (6,4 %) are Euro- Siberian elements. The rest (444 spp.)of the total are either cosmopolitan or phytogeographically unknown. 84 (11.8 %) species are endemic to Turkey. Fabaceae which covers 92 species is the richest family of the area. Asteraceae and Poaceae follow it with 80 (1 1,1 %) and 48 (6,9 9&) species respectively. Endemisim ratio in the area is 12,8 %.