Memelilerde pestisitlerin mutajenik etkilerinin mikronükleus test sistemi ile araştırılması
- Tez No: 12622
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HACER ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
1 1, ÖZET Bu çal ışmada organof osf orlu insekt isit ler grubundan Dichlorvas ve Malathion, sentetik pretroidler grubundan ise Cyperrnethrin' in Mus culus türü albino erkek fareler üzerindeki klastojenik etkileri, Mikronükleus Test Sistemi kullanılarak incelenmiştir. Malathion ve Cyperrnethrin fareleri için akut-oral LD50 değerinin 1/3 ve 1/6 `sı Dichlorvas ise akut-oral LD50 değerinin 1/20 ve 1/25' i oranlarında kullanıldı. intraperit onal enjeksiyonla pestisit uygulanan fareler 30 saat sonra servikal dislokasyonia öldürüldü. Fen ur iliklerinden hazırlanan preparat ların mikroskobik incelenmesi sonucunda üç pestisitinde m i kron ük le uslu eritrosit ve polykromat ik eritrosit sayısında önemli derecede artışa neden olduğu saptandı. Bu nedenle bu üç pestisitin klastojenik etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
11 i SUMMARY The clast ogenic effects- of organophosphorous insect icicles Dichlorvos and Malathion and synthetic pyrethroid Cypernsetrhin were investigated on male albino sniee CMus musculus) by the Micronucleus Test System. Intraper itonal doses equivalent to one-third, one-siKth of LD50 (acut-oral) for1 Malathion and Cypertnethrir. and one-twentyth and one-twentyf ifth for Dichlorvos were used during the research. Mice which were treated with pesticides by intraperitonal injection were killed with: servical dislocation after 30 h of the application. The preparations were sade from swears of the fesnur bGne-isarrow and than were examined under the light microscope. Each pesticide was found to. increase the micronucieat ed erythrocytes . Therefore it can be proposed that these three insecticides can have clastogenic effects.