Örgütsel öğrenme kavramının askeri endüstriyel kuruluşlar açısından değerlendirilmesi ve bir askeri endüstriyel kuruluşta araştırma
Evaluation of organizational learning concept in military industrial organizations and research in military industrial organization
- Tez No: 126238
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT ÖZDEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖRGÜTSEL ÖĞRENME KAVRAMININ ASKERİ ENDÜSTRİYEL KURULUŞLAR AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ VE BİR ASKERİ ENDÜSTRİYEL KURULUŞTA ARAŞTIRMA ÖZET Bu araştırmada, örgütsel öğrenme kavramının Askeri Endüstriyel Kuruluş (AEK)'lar açısından değerlendirilmesi ve bir AEK'da uygulama yapılması amaçlanmıştır. Araştırma dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, örgütsel öğrenme kavramı, süreci, çeşitleri, unsurları, özellikleri, avantajları, dezavantajları ve değerlendirmeye yönelik yaklaşımlar incelenmiştir. İkinci bölümde örgütsel öğrenme ortamını etkileyen küresel, ulusal ve örgüt içi faktörlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde AEK'lar hakkında genel bilgiler verilerek örgütsel öğrenme açısından değerlendirmeler yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise uygulama yer almakta olup, 2nd Hava İkmal Bakım Merkezi (HİBM) Komutanlığı'nın öğrenen organizasyon potansiyeline sahip olup olmadığı belirlenmeye çalışılmış ve elde edilen sonuçlar verilmiştir. Yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda, AEK'Iarda örgütsel öğrenmeyi etkileyen iç faktörlerin başında örgütün paylaşılan vizyonunun olması, uygulanan liderlik, işgücü niteliği, örgütün sahip olduğu bilgi düzeyi, örgütün yapısı, örgütün yaşı, sahip olunan kültür ve iklimin (askeri değerler) ön sıralarda yer aldığı belirlenmiştir. Dış faktörler olarak da, devletler düzeyinde yapılan anlaşmalar, devletin savunma sanayine yönelik izlediği politikalar, ekonomik, siyasi ve askeri krizler, örgütün faaliyet gösterdiği sahadaki rekabet, teknolojik gelişme düzeyi ile işgücü temin kaynağının etkili olduğu değerlendirilmiştir. Bir AEK olan 2 nci HİBM Komutanlığı'nın öğrenen organizasyon potansiyeline sahip olup olmadığını belirlemek amacıyla özgün soru formu hazırlanmış ve anket uygulanmıştır. Anket uygulama sonuçlarına göre, 2 nci HİBM Komutanlığı'nın üst seviyede öğrenen organizasyon potansiyeline sahip olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Örgütsel Öğrenme, öğrenen Organizasyonlar, Askeri Endüstriyel Kuruluşlar.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF ORGANIZATIONAL LEARNING CONCEPT IN MILITARY INDUSTRIAL ORGANIZATIONS AND RESEARCH IN A MILITARY INDUSTRIAL ORGANIZATION ABSTRACT In this study, it has been aimed to evaluate learning concept in view of Military Industrial Organizations (MIOs) and application in a MIO. Study consists of four section. In first section, periods, kinds, components, characteristics, advantages, disadvantages of organizational learning concept and approaches to evaluation is studied. In second section, global, national and in-organization factors effecting organizational learning environment, are discussed. In third section, evaluations in view of organizational learning by giving general information about MIOs are made. In forth section, application is found; it has been tried to determine if 2 nd Air Supply Maintenance Command (ASMC) has learning organization characteristics and results are given. As a result of studies and evaluation made, it has been determined that leading inner factors that affect organizational learning in MIOs, are, having shared vision of organization, applied leadership, information level, manpower characteristics, structure, age of organisation, possessed culture and climate (military values). It has been determined that contracts signed at level of nation, defence industry policy of state, economical, political and military crises, competition in the area of activity of organization, technological development level, and workpower supply source, are effective as outer factors. An original question form has prepared and a poll has performed to determine if 2 nd ASMC, being a MIO, has a learning organization potential. According to the results of poll application, it has been determined that 2 nd ASMC has a learning organization potential at high level. KEY WORDS: Organizational Learning, Learning Organizations, Military industrial Organizations.