Sultan II. Murad Han ve dönemi
The Sultan II. Murad and his period
  1. Tez No: 126244
  2. Yazar: MERAL KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
SULTAN H. MURAD HAN ve DONEMİ ÖZET Osmanlı Devleti' nin altıncı hükümdarı olan II. Murad 1421 yılında 18 yaşında iken tahta çıkmış fakat daha cülusunun başında amcası Düzmece Mustafa'nın isyanıyla karşılaşmıştır. Bu meseleyi güçlükle hallettikten sonra kardeşi Mustafa Çelebi'nin ayaklanması vuku bulmuştur. Sultan Murat bu sorunu daha kolay çözmüş ve sağlam bir şekilde saltanatını sürdürmüştür. Taht mücadelesi ardında babası Çelebi Mehmed'in yarım kalan politikalarına eğilen II. Murad Aydın, Saruhan, Germiyan, Candaroğulları, Hamitoğullan, Menteşeoğullan üzerinde hakimiyet kurmuştur. Karamanoğullanyla mücadele ise saltanatınm hemen hemen sonuna kadar devleti meşgul etmiştir, yalnızca Sevgendname'nin imzalanmasıyla Karamanoğuüarı pasif hale getirilmiştir. Zaten son devirlerini yaşayan Bizans Devleti ise II. Murad'ın tazyiki, taviz vermez politikası ve şiddetli İstanbul Muhasarası île iyice sarsılmıştır. Balkanlar politikası da etkin olan II. Murad, Avrupa' daki siyasi boşluklardan, zaaflardan yararlanmasını bilerek, Sırbistan, Eflak, Selanik, Yanya, Arnavutluk'ta üstünlük sağlamış, Varna (1444) ve H. Kosova (1448) muharebelerinde de güçlü rakip Macarlara karşı parlak zaferler kazanılmıştır. Sultan Murad, Osmanlı Devletinde benzeri olmayan bir şekilde tahtını daha sağlığında oğlu II. Mehmed'e devretmiştir. Fakat Balkanlardaki nazik durum II. Murad'ı saltanata ve ordunun basma dönmeye zorlamıştır. Varna zaferinden sonra tekrar tahttan çekildiyse de bu sefer yeniçerilerin isyanı (1446) nedeniyle ölümüne kadar sürmek üzere devletin basma geçmiştir. Gayet ihtiyatlı, soğukkanlı, aile bağlarına düşkün, gerektiğinde hiddetli ve acımasız davranan fakat bir o kadar da ince bir ruha sahip olan Sultan Murad, bu erdemlerinin yanı sıra derviş kişiliği, alimlere, şiire ve musikiye düşkünlüğü ile de göze çarpmaktadır. Türkçe'nin gelişmesi için büyük çaba harcayan, Türk- İslam kültürüyle donanmış yüce bir zattır. 1451 yılında en yakın tespitle, beyin kanamasından vefat etmiştir ve tahtını, Osmanlı Devleti' ni cihan şümul bir devlet yapacak olan oğlu II. Mehmed'e devretmiştir.
Özet (Çeviri)
THE SULTAN H. MURAD AND HIS PERIOD SUMMARY n. Murad, sixth ruler of Ottoman state, succeeded to the throne at the age of 18 in 1421. But at this time he faced with his uncle, Düzmece Mustafa is rebellition. After he handled this matter with difficulty, another rebellition was taken place by Mustafa Çelebi, who is his brother. Sultan Murad solved this matter easier and continued his sovereignty strongly. In the wake of rebellitions, EL Murad concentrated on his father, Çelebi Mehmed is policies which were half-completed. He dominated on Aydın, Saruhan, Germiyan, Candaroğullan, Hamidoğuüan and MenteşeoğuBarı struggle against Karamanoğullan continued by the end of his sovereignty. Only thanks to“Sevgendname”signed, Karamanoğullan was inactivated. As for Byzantium State living last periods, H. Murad intensified piresure and applied strict policies on it. H. Murad had an active Balkans policies. By taking advantage of European's political emptiness and deficiencies, he strengthened his superioriti on the. Most important ofall, he won great victories against Hungarians in Varna( 1444 ) and II. Kosova ( 1448 ). Although he hadn't any health problem, he gave the control Ottoman State to H. Mehmed, who is his son. But because of matters faking place in the Balkan's, H. Murad was farced to take control of the state again. Until death because of the outbreak of Janissaries rebellition (1446). He was pretty cautious, calm, dependent on family. If necessary, he was angry and merciless. But Sultan Murad with a good manner and dervish personality always respected scholars and also was addicted to poem and music H. Murad well-educated with Turk Islam culture gave a great effort for the development of Turkish. According to the closest proving, he died of cerebral hemorrhage in 1451 and gave a the control of the state to his son, H. Mehmed.