Dolaysız sermaye yatırımlarını etkileyen faktörler: Teori ve uygulama
Determinants of foreign direct investment. Theory and application
- Tez No: 126245
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN DURA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
DOLAYSIZ YABANCI SERMAYE YATIRIMLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER: TEORİ VE UYGULAMA ÖZET Uluslararası ekonomik ilişkilerin en önemi unsurlarından biri dolaysız yabancı sermaye yatırımlarıdır. Ayrıca çokuluslu girişimler dünya ticaretinin büyük bir kısmım kontrol etmektedirler. Dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının nedenleri ve dış ticaret ile dolaysız yabancı sermaye yatırımları arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışan pek çok teori vardır. Son yıllarda döviz kurları ve bölgesel ekonomik bütünleşme hareketlerinin dolaysız yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkileri hakkında da önemli bir literatür oluşmuştur. Bu araştırmada ilk olarak dolaysız yabancı sermaye yatırımları ile ilgili teoriler gözden geçirilecektir. Bu teorilerin başlıcalan; geleneksel yaklaşımlar, dış ticaret, döviz kuru ve ekonomik bütünleşme ile ilgili yaklaşımlar ve risk faktörleri olarak sıralanabilir. Dolaysız yabancı sermaye yatırımları ile ilgili kültürel ve coğrafi faktörler araştırmanın konusu dışında tutulmuştur. Türkiye dünya ölçeğinde büyük değerlere ulaşan dolaysız yabancı sermaye yatırımı akımlarından çok küçük bir pay almaktadır. Ancak özellikle 1980'li yıllatın ikinci yarısından itibaren uygulanan ekonomik politikalar ile birlikte Türkiye'ye gelen dolaysız yabancı sermaye yatırımlarında önemli artışlar yaşanmıştır. Dolaysız yabancı sermaye yatıranlarında yaşanan önemli artışa rağmen, bu artışın nedenleri üzerine yapılmış ampirik çalışmalar sınırlıdır. Büyük bir bölümü anket uygulamasına dayanan ampirik çalışmalar tezin uygulama bölümünde tanıtılmıştır. Bu araştırmada 1985-2000 yıllan arasında Türkiye gelen dolaysız yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde panel veriler kullanılmış ve 6 farklı ekonometrik model yardımıyla dolaysız yabancı sermaye yatıranlarım etkileyen ekonomik faktörler ve risk faktörleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan tahminler sonucunda; kişi basma reel gayri safi yurt içi hasıla, vergi yükü, okullaşma, alt yapı yatırımları, reel faizler, IMF ve Dünya Bankası'ndan sağlanan krediler, dış borç servis oranının Türkiye'ye gelen -S&&SSdolaysız yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen faktörler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca dış ticaret ile dolaysız yabancı sermaye yatırımları hakkında yaptığımız analizler; 1985-2000 döneminde Türkiye'ye gelen dolaysız yabancı sermaye yatırımları ile Türkiye'nin yatırımcı ülkelerden yapmış olduğu ithalat arasında zayıf da olsa bir tamamlayıcılık ilişkisi olduğu göstermektedir. Yaptığımız ampirik analizler döviz kurları ve ekonomik bütünleşme hareketlerinin dolaysız yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkileri konusunda ise istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar vermemiştir. TÜRKÇE ANAHTAR KELİMELER 1-DOLAYSIZ YABANCI SERMAYE YATIRIMLARI 2-DIŞ TİCARET VE YATIRIMLAR 3-POLİTİKRİSK 4-DÖVİZ KURLARI 5-PANEL DATA ANALİZİ m
Özet (Çeviri)
DETERMINANTS OF FOREIGN DIRECT INVESTMENT: THEORY AND APPLICATION ABSTRACT Foreign direct investment is an important aspect of the economic relations among nations. It has estimated that the growth rate of world foreign direct investment flows has exceeded that of world gross domestic products growth by almost ten percantage points over the period 1960-90. In addition, multinational enterprises play a very large role in world trade. Although it is clear that multinational enterprises have an important role in world trade, it is certainly less clear what the relationship is between production abroad and trade for multinational enterprises.There are a number of competing theories to explain the growth of foreign direct investment and the relationship between foreign production and trade. One of the aims of this research is to provide a selective review of the foreign direct investment theory especialy latest ones. Turkey is a small recipient of foreign direct investment flows by world standarts. But since the major economic policy shift from import-substituting towards export-led development in early 1980s, Turkey's stance on foreign direct investment has become increasingly open and aggressive. Despite the importance of the foreign direct investment in the Turkish economy, there is little empirical work on the determinants of foreign direct investment into Turkey. We analyses the determinants of foreign direct investment inflows into the Turkey for the period 1985-2000. In this research panel data sets are used and 6 different econometric models developed to analyze the economic and risk factors determining foreign direct investment in Turkey. We find that per capita real gross domestic product, tax burden, skilled work force, infrastructure investments, real interest rates, IMF and World Bank credits, foreign debt services are important economic and risk factors determining foreign direct investments in Turkey. Our results also point to the existence of weak complementary relationship between inward foreign investment and imports for 1985-2000 period. İNGİLİZCE ANAHTAR KELİMELER 1 -Foreign Direct Investment 2-Froeign trade and investment 3-Political Risk IV