ISO 9000: 1994 kalite sistem belgesine sahip kuruluşların ISO 9000: 2000 kalite yönetim sistemine geçişleri için bir yöntem önerisi ve uygulaması
A Method suggestion and application for the organisations, which have ISO 9000: 1994 quality system certificate, to pass ISO 9000: 2000 quality management system
  1. Tez No: 126243
  2. Yazar: CEMAL CEYLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. SITKI İLKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
IV ISO 9000:1994 KALİTE SİSTEM BELGESİNE SAHİP KURULUŞLARIN ISO 9000:2000 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNE GEÇİŞLERİ İÇİN BİR YÖNTEM ÖNERİSİ VE UYGULAMASI ÖZET ISO 9000:1994 serisi kalite sistemleri standardlarının 1999 yılı sonunda revize edilmesi ile oluşturulan ISO 9000:2000 serisi kalite yönetim sistemleri standandlannın ayrıntılı incelenmesi, hali hazırda ISO 9000:1994 serisi kalite sistemi ile belgelendirilmiş kuruluşlar tarafından, revize edilmiş standardlann uygulanmasına geçiş için kullanılabilecek bir yaklaşım önerilmesi ve bu konuda örnek bir uygulama yaparak sonuçların değerlendirilmesi bu tezin konusunu teşkil etmektedir. Henüz herhangi bir kalite sistemi belgesine sahip olmayan kuruluşların yapması gereken çalışmalar ayrı bir çalışma konusu olarak değerlendirildiğinden bu tezin kapsamı dışında tutulmuştur. ISO 9000 serisi standardlarının yapılan 2000 yılı revizyonunun temel gerçekleştirilme nedenleri; standardın güncel iş gereksinimleri ile kalite yönetim prensiplerine uyumunu ve uygulamada tespit edilen eksikliklerin giderilmesini sağlamaktır. ISO 9000:1994 ve ISO 9000:2000 serisi standardlan arasındaki temel farklılık konuları; - Kalite güvencesinden kalite yönetimini geçiş, -Yalın ve anlaşılır bir dil, - Proses yaklaşımı, - Basitleştirilmiş dokümantasyon gereksinimi ve doküman kontrolü, - Sürekli iyileştirme, - Yeterlilik, - Müşteri odaklılık, - Uygulamalar ve üst yönetimin rolüdür. ISO 9000:2000 serisi 4 temel standarddan oluşmaktadır: - ISO 9000:2000 Kalite Yönetim Sistemleri - Temel Kavramlar, Terimler ve Tarifler - ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemleri - Şartlar - ISO 9004:2000 Kalite Yönetim Sistemleri - Performans İyileştirme İçin Kılavuz- ISO 1901 1 Çevre ve Kalite Yönetim Sistemleri Tetkik kılavuzu ISO 9001 ve ISO 9004'ün yapısındaki değişiklikler ile 1994 versiyonunda 20 madde halinde bulunan şartlar, 2000 versiyonunda 5 ana bölüm halinde ele alınmıştır. Bunlar; - Kalite Yönetim Sistemi, - Yönetimin Sorumluluğu, - Kaynak Yönetimi, - Ürün Gerçekleştirme, - Ölçme, Analiz ve İyileştirme bölümleridir. ISO 9000:1994 serisi kalite yönetim sistem belgesine sahip olan kuruluşların ISO 9000:2000 kalite yönetim sistemlerine geçişleri için ortaya konan yöntemin aşamaları: - Ulaşılmak istenen hedeflerin belirlenmesi, - Proje sorumlusunun belirlenmesi ve proje takımının oluşturulması, - ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi standardı hakkında bilgi toplanması ve proje takımının eğitimi, - Proje zaman planlamasının yapılması, - Mevcut durum ile ISO 9001:2000 şartlan arasında farklılık analizinin yapılması, - Farklılıkların giderilerek ISO 9001:2000 şartlarını sağlanmak için planlama yapılması, - Hazırlanan planın uygulama sorumluluklarının belirlenmesi, - Kuruluşun personeline ISO 9001:2000 kalite yönetim sisteminin tanıtılması, personelin eğitimi ve bilinçlendirilmesi, - Planın uygulanması, - İç tetkiklerin yapılması, - Belgelendirme için müracaat. Ortaya konan yöntem MERT HİDROLİK A.Ş. şirketinde uygulanmıştır. Metin içinde uygulama ile ilgili bilgilere yer verilmiş, doküman örnekleri ek olarak konmuştur. ANAHTAR KELİMELER : ISO 9000:2000, ISO 9001:2000, Kalite Yönetim Sistemi, Kalite Sistemleri, Proses Yaklaşımı
Özet (Çeviri)
VI A METHOD SUGGESTION AND APPLICATION FOR THE ORGANIZATIONS, WHICH HAVE ISO 9000:1994 QUALITY SYSTEM CERTIFICATE, TO PASS ISO 9000:2000 QUALITY MANAGEMENT SYSTEM ABSTRACT This thesis contains a detailed investigation of ISO 9000:2000 quality management system standards, which are revised from ISO 9000:1994 quality system standards at the end of 1999, and also suggests an approach for the companies having still ISO 9000:1994 quality system standards to start to apply new revised quality standards. In addition, an example of the application for transition to new revised quality standards and the evaluation are also included in the report. The companies having no quality standards are not concerned in this study. The main reasons for the revision of ISO 9000 quality standards in 2000 are to adapt the quality standards to fit today's work requirements and to eliminate the shortcomings faced in the applications. The topics covering the main differences between ISO 9000:1994 quality standards and ISO 9000:2000 quality standards are as follows: - Transition from quality assurance to quality management, - Simple and understandable language, - Process approach, - The need for more simple documentation and document control, - Continual improvement, - Competence, - Customer focus, - Applications, - The role of top management. ISO 9000:2000 quality management system standards consist of four main standards: - ISO 9000:2000 Quality Management Systems - Fundamentals and Vocabulary, - ISO 9001:2000 Quality Management Systems - Requirements,vıı. ISO 9004:2000 Quality Management Systems - Guidelines For Performance Improvement,. ISO 1901 1 Guidelines on Quality and Environmental Management Systems Auditing. The 20 items explaining ISO 9000:1994 quality standards are presented as five main topics in the version of 2000. These are as follows: - Quality management system - Management responsibility - Resource management - Product realization - Measurement, Analysis and Improvement The method suggested to the companies having ISO 9000:1994 quality standards in order to start to use ISO 9000:2000 quality standards has the following steps: - Identifying the goals, - Determination of project team and project leader, - Obtaining the information about ISO 9001:2000 quality management system standards and training the project team, - Project scheduling, - Analyzing the gaps between ISO 9001 :2000 standards and the real conditions, - Developing a plan in order to provide ISO 9001 :2000 standards and to close the gaps, - Determination of the responsibilities for applying the plan, - Training the personnel about ISO 9001:2000 quality management system standards, - Applying the plan, - Performing internal audit, - Undergoing independent audit for certification. This method is applied in MERT TEKNİK A.Ş producing hydraulic machine materials and factory materials. In this report, the information about the application and the examples of documents of application are also included. KEYWORDS: ISO 9000:2000, ISO 9001:2000, QUALITY MANAGEMENT SYSTEM, QUALITY SYSTEMS, PROCESS APPROACH