II. Abdülhamid ve siyaseti
II. Abdulhamid and politics
- Tez No: 593854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sultan II. Abdülhamid'in tahta çıkış sürecinde yaşanan olaylara baktığımızda meşrutiyet sevdalılarının V. Murad'ı tahta çıkarmak için çalışmalara başlaması ve nihayetinde Sultan Abdülaziz'i tahtan indirmesi şeklinde devam etmiştir. Sultan Abdülaziz'in tahtan indirilmesi ve esrarengiz şekilde ölümünden sonra V. Murad tahta çıkmıştır. V. Murad'ın tahta çıktığında sergilediği tavırlar akli dengesinin bozuk olduğunu gösterince kısa süre sonra Sultan II. Abdülhamid tahta çıkmıştır. Sultan Abdülhamid Han tahta çıktığı sırada belli olaylar aleyhimize dönmüş, dış borçlar kapıya dayanmış ve sonrasında 93 Harbi'nin getirdiği yenilgi Osmanlı Devletini zor durumda bırakmıştır. II. Abdülhamid Han 33 yıllık padişahlığı döneminde resmen yıkılmakta olan bir devleti uyguladığı siyaset ile ayakta tutmuştur. Uyguladığı dehaca politikalar ve istihbarat teşkilatlarının sayesinde birçok meselenin üstesinden gelmiştir. Sultan II. Abdülhamid Han Batı'ya karşı dengeci bir politika izlemiş, Doğu'ya karşı da İslami politikalar izlemiştir. Panislamizm politikası ile Müslümanları bir arada tutmuş uyguladığı denge politikası ile de birçok devleti karşı karşıya getirerek savaşa girmeden masada kazanan olmuştur. Aynı zamanda kurduğu istihbarat teşkilatları hem dışarıda hem içeride önemli jurnallerin toplanmasına ve siyasi araç olarak kullanılmasına önemli katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the events that took place during Sultan II. Abdülhamid's ascension to the throne, constitutionalists began to enthrone Murad V and ultimately dethroned Sultan Abdülaziz. After Sultan Abdulaziz's dethronement and mysterious death, Murad V came to the throne. When Murad V's attitude on the throne showed that his mental balance was distorted, Sultan II. Abdulhamid ascended the throne soon afterwards. When Sultan Abdulhamid Khan came to the throne, certain events turned against us, with the foreign debts at the door, and the defeat of the 93 war left the Ottoman Empire in a difficult situation. During his 33 year sultanate period, II. Abdülhamid Khan sustained a state, officially collapsing with the politics that he carried out. Thanks to his brillant politics and intelligence services, he coped with many issues. While pursuing a balanced policy towards the West, Sultan II. Abdulhamid Khan followed Islamic policies in the East. With the policy of Panislamism, he kept Muslims together and with the balance policy, he put many states against each other and thus being the winner at the table without going to war. At the same time, the intelligence services he established made an important contribution to the gathering important journals and their use as a political tool both outside and inside.