İcra ve iflas hukukunda teminat
Guarantee in execution and bankruptcy
- Tez No: 126250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİM TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dava açma ve açtığı dava neticesinde icra dairelerine başvurarak hükmün icrasını talep etme hakkı, Anayasanın 36. maddesi ile herkese tanınmış bir haktır. Dava açan veya icra dairelerinden talepte bulunan kişilerin kural olarak teminat göstermesi gerekmez. Ancak kanun koyucu belli hallerde dava açılmasını ve icra dairelerinden talepte bulunulmasını teminat gösterme şartına bağlamıştır. Kanun koyucunun kural olarak herkesin rahatça kullanabileceği dava hakkına ve diğer hukuki taleplerine bazı hallerde teminat şartı getirmesinin altında yatan sebep; tarafların, yargılama sonucunda veya birtakım icra işlemleri sonucunda uğrayacakları haksız maddi kayıplara karşı önceden tedbir alınmasıdır. Bu çalışmada teminat hakkında genel bilgiler verildikten sonra icra takibi sırasında, icra takibinden kaynaklanan davalarda, hukuki himaye tedbirlerinde ve konkordatoda teminat konusu incelenmiştir. Son bölümde de teminattan muafiyet konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bringing an action and to apply for execution of judgements to execution office is a right for everyone protected by article 36 of the constitution. As a rule, it is not necessary to deposite some quarante to be able to bring an action or to apply for execution of judgements. However,in some cases, legistator made compulsory to deposit quarante to be able to bring an action or to apply for execution of judgements. The aim of this obligation is thing a precution to secure the rights of parties in case execution procedures bring about unjust losses. In this study, firstly general information about quarante is given. Secondly, the guarantee is examined during the execution procedures, in the cases rising from execution procedures, legal protection on protection precautions and concordat. And lastly the issue of exemption from obligation of depositing quarantee is examined.