Raif Necdet Kestelli'nin hayatı, romanları ve hikayeleri üzerine bir inceleme
A Study on Raif Necdet Kestelli's life, novels and narratives
- Tez No: 126261
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HIFZI TOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Raif Necdet, 1881 yılında İzmir'de doğmuştur, izmir'in köklü ailelerinden Kestellioğullan'na mensuptur. Babası gümrük müdürlüğünde çalışan Eyüp Sabri Beydir. Eğitimine İzmir'de başlayan Raif Necdet, 1897'de Harbiye Mektebi'ne girmiş ve 1900 yılında mezun olmuştur. Askerî kimlikli birisi olmasına rağmen, edebiyata gönül veren yazar, 1921 yılına kadar Edirne ve İstanbul'da edebiyat ve kitabet muallimi olarak görev yapmıştır. I. Balkan Harbi'nin başladığı 1912 yılında yüzbaşı olarak Edirne savunmasına çağırılan yazar, altı ay cephede mücadele ettikten sonra, altı ay da Sofya'da esir kalmıştır. İstanbul'a döndükten sonra edebi faaliyetlerine devam eden yazar, çeşitli türlerde on yedi eser vermiştir. 1937 yılında, 56 yaşında vefat etmiştir. Ölüm haberi 18 Ağustos 1937 tarihli gazetelerde yer almıştır. Raif Necdet, tenkid roman, hikaye, mensure, hatıra, mersiye, piyes, tercüme, mektup, vecize, antoloji türlerinde eserler yazmıştır. Bizim incelememizde, romanları, hikayeleri, piyesi ve hatıraları yer almaktadır. Çalışmamız giriş ve sonuç bölümlerinin dışında, dört bölüme ayrılmıştır. Giriş bölümünde,“II. Meşrutiyet Dönemi Edebiyatı”başlığı ile Fecr-i Âti ve Milli Edebiyat cereyanları hakkında bilgiler verilmiştir. I. bölüm, yazarın hayatım; doğumu, ailesi, öğretmenliği, askerliği, esirliği, edebî faaliyetleri ve ölümünü kapsamaktadır. II. bölümün başlığı,“Raif Necdet'in Romancıhğı”dır. Yazarın kaleme aldığı Ufül ve Semavî İhtiras romanları, olay örgüsü, tema, mekan, zaman, şahıs kadrosu ve üslûp açılarından incelenmiş ve romanlarda bulunan ortak hususiyetler tespit edilmiştir. Raif Necdet'in yazdığı on üç hikaye, IH. bölümde“Raif Necdet'in Hikayeleri”başlığı altında ele alınmış ve roman incelemesinde kullanılan teknik ile değerlendirilmiştir. IV. bölümde“Raif Necdet'in Piyesi ve Hatıraları”başlığında, M. Rauf la birlikte yazdığı piyese ve üç adet hatıra yazısına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde yazarın edebî ve felsefî görüşleri belirtilerek, bu görüşlerin eserlerine nasıl yansıdığım gösterilmiştir. Raif Necdet'in çalışmamız dışında kalan eserleri hakkındaki bilgiler ve çeşitli kaynaklarda hakkında yapılan değerlendirmeler bu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Raif Necdet was born in İzmir in 1881. His wel-known family who worked called for customs in Izmir. His fat er is Mr. Eyüp Sabri who worked for customs directorate. Raif necdet who began his education in İzmir went to War Acedemy in 1887 and gradueted in 1900. Although he has a military identity, the author who was interested in litarature worked as a literature and secrataryship teacher in Edirne and Istanbul until 1921. In 1912 in w ic I. Balkan War started, t e aut or w o was called as a captain for the protection of Edirne became a slave in Sofya for six months after he had struggled in the frontline for six months. After he had returned to İstanbul, t e aut or wo continued his contributions gave seventen various kinds of works. He died at the age of fifty-six in 1937. The news of his death took place in the newspaper dated 18th of April, 1937. Riaf Necdet wrote critical novel, story, prose, memory, elegy, play, translation, letter, epigramand antology. His novels, stories, plays and memories took place in our revision. Our work is divided into four parts except the introduction and the resolution parts. İn t e introduction part, same information about Fecr-i Ati and Milli Edebiyat movements titled as“II. Constitutional Literary Monarcy Period.”The first part includes his life; his birth, family, teaching, military life, literary contributions and death. The title of the second part is“Raif Necdet As A Novelist.”His novels, Uful and Semavi I tiras“ are evaluated for t eir plot, main idea, place, time, cast and style and assocated charac teristics are determined. Thirteen storyes, that Raif Necdet wrote, are evaluated in the title of ”The Stories Of Raif Necdet“ in third part and they are also evaluated with the tecniques used for criticizing novel. İn t e fourt part a play and t ree memories written toget er wit M. Rauf are taken place titled as ”Raif Necdet' s Play and Memoryes." İn t e resolution part, t e aut or' s literary and p ilosop ical ideas are determined and how there ideas show parallelism with his works are displayed. The information about Raif Necdet' s works which are not included by our work and critics about him in different sources aren't taken place in this part. Riaf Necdet' s diffused books and writings published in various magazines are given chronologically in the end of our work.bölümde verilmiştir. Raif Necdet'in neşredilen kitapları ve çeşitli dergilerde yayınlanan yazdan, çalışmamızın sonunda kronolojik sua ile verilmiştir.