Türkiye'de özel güvenlik teşkilatlarının yapılanması ve güvenlik hizmetleri içindeki rolü
Structring of private security organizations in Turkey and their act in security services
  1. Tez No: 126260
  2. Yazar: EMİN MERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
öz Türkiye'de, Özel Güvenlik Teşkilatlarının kuruluşları, görev ve yetkileri, sorumlulukları, faaliyet alanları gibi konular, 1981 yılında çıkarılan 2495 sayılı“Bazı Kurum ve Kuruluşların Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanun”ile düzenlenmiştir. 1981 yılında çıkarılan bu Kanun daha sonraları yetersiz kalmış ve ihtiyaca cevap veremez duruma gelmiştir. 1992 yılında çıkarılan 3832 sayılı Kanun yolu ile 2495 sayılı Kanunda iyileştirme yönünde bazı değişiklikler yapılmış olmasına rağmen, yine de yetersiz kalmıştır. Bu çalışmanın amacı; Özel Güvenlik Teşkilatlanılın tarihi gelişimini, kuruluşunu, hukuki temellerini, bu teşkilatların görev ve yetkilerini incelemektir. Ayrıca bu teşkilatların kuruluş amaçlan, faaliyet alanları, gelişim süreçleri, bu teşkilatlarda çalışan personelin eğitim ve denetim sistemi de incelenmektedir. Özel güvenlik sisteminin sorunları, devlet güvenlik kurumlarıyla ilişkisi ve güvenlik hizmetlerinde yapılması gereken, bazı güvenlik hizmetlerinin özelleştirilmesi ve sivilleştirilmesi üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada özel güvenlik sektörünün gelişimi, sosyolojik açıdan da ele alınarak, sanayileşmenin ve endüstriyelleşmenin özel güvenlik sektörünün gelişimi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri üzerinde durulmuş, ayrıca sanayi toplumunun ortaya çıkmasıyla birlikte, açığa çıkan özel güvenlik sektörü alanında ki, yeni ihtiyaçlar incelenmeye çalışılmıştır. «sssssks-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, the establishment of Private Security Organizations, their task and authority, their commitments and field of activity etc are organized by the Law Number of 2495 enacted in 1981 and titled as“Law Regarding Protection and Security of Some Institution and Establishments”. The law enacted in 1981 was incapable and far from replying the problems. Although this law was rearranged with a law numbered as 3832 and enacted in 1992, it was still insufficient. The objective of this study is to examine the historical development, establishment, juridical basis, task and authority of Private Security Organizations. Moreover, the goal of establishment, field of activity, development process of these organizations were investigated together with an examination of training and inspection system of the personnel that work in these organizations. In addition, the problems of private security system, the relationship with governmental security establisments and privitization and civilization of some security services were also studied. This study also presents the sociological development of private security sector and constructive and negative effects of industrialization on the development of private security sector. Furthermore, recent necessities in the field of private security sector that came out with the industrial society have been investigated. 11