Avrupa Birliği sürecinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracat pazarlaması sorunları: Aydın ilindeki küçük ve orta ölçekli tarıma dayalı sanayi işletmeleri için bir öneri
Export marketing problems in small and medium sized (SMEs) enterprises during the European Union: A suggestion on small and medium agribusiness in Aydın province
  1. Tez No: 126284
  2. Yazar: ECE AKSU ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
oz Bu çalışmanın temel amacı, Aydın ilinde tarıma dayalı sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletme) özellikle GB ve AB sürecinde karşılaştıkları ihracat pazarlaması sorunlarının neler olduğunu belirlemektir. Bu amaçla konuyla ilgili literatüre ve daha önce yapılmış çalışmalara dayalı olarak bir amprik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ayrıca ihracat pazarlaması sorunlarına bir çözüm olabileceği düşüncesinden hareketle, işletme yöneticilerinin Sektörel Dış Ticaret Şirketine bakış açıları araştırılmıştır. Yapılan alan araştırmasının sonuçları KOBİ'lerin başlıca ihracat pazarlaması sorunlarının, gümrük sorunları ve bürokrasi, ihracat finansmanında yaşanan zorluklar ve Türkiye'deki politik belirsizlik olduğunu ortaya koymaktadır. İşletme yöneticilerinin büyük çoğunluğunun Sektörel Dış Ticaret Şirketi kavramını daha önceden duyduğu ve bu tür bir organizasyona karşı olumlu bir tutum içinde olduğu araştırmanın diğer önemli bulgularıdır. ANAHTAR KELİMELER Küçük ve orta ölçekli işletmeler, İhracat Pazarlaması, Sektörel Dış Ticaret Şirketi, Avrupa Birliği. ABSTRACT The purposes of this study are to determined the problems of the export marketing especially during Custom Union and the European Union of Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) which are operating in agribusiness in Aydın, and to suggest a solution. As a solution, it was recommended SMEs to be organized and to establish a Sectorial Foreign Trade Companies. For this purpose, empirical study based on related literature and previous research was carried out. Also the viewpoint of the managers had been studied. End of this research it was found that the major problems of export marketing in SME's include custom problems, bureaucracy, some difficulties in export financing, and uncertain politics in Turkey. Another result of this study is that most of the managers are already knows Sectorial Foreign Trade Companies and they have positive attitude for that kind of organization. KEY WORDS Small and Medium Sized Enterprises (SMEs), Export Marketing, Sectorial Foreign Trade Companies, European Union.
Özet (Çeviri)