Kobi'lerin genel işletme sorunları ve pazarlama sorunları üzerine Sivas'ta bir uygulama
The program of in the Sivas is about sme's general business problems and marketing problems
- Tez No: 210732
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
1970'li yıllarda yasanan petrol krizinin etkisiyle dünyada büyük isletmelere olan ilgi azalmıs, ilgi küçük ve orta ölçekli isletmelere yönelmistir. KOB'ler esnek üretim sistemleri, yeniliklere yatkınlıkları, hızlı karar alabilmeleri ve talep degisikliklerine çabuk cevap verebilme özelliklerinden dolayı ekonomilerin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmistir. KOB'ler gerek Türkiye gerekse dünya ülkelerinde toplam istihdam içindeki oranları, toplam yatırımlardaki payları, yarattıkları katma degerleri ve toplam ihracat içindeki durumları bakımından ülke ekonomilerine sagladıkları katkılarıyla önemli yere sahiptirler. Ekonomik yararlarının yanı sıra sosyal faydalar da saglamakta olup, ekonominin ve sosyal sistemlerin denge ve istikrar unsurudurlar. Türk ekonomisinin büyümesi ve dolayısıyla ülkenin kalkınması için KOB'ler tesvik edilmeli hızla sorunları çözülmelidir. Bu çalısmayla, KOB'lerin genel sorunlarının ve bu sorunlar içerisindeki pazarlama sorunlarının payının ortaya konması amaçlanmıstır. AB'ye giris sürecinde Türkiye'deki KOB'lerin göreli farkını görebilmek için AB'deki KOB'lere de çalısmada kısaca yer verilmistir. Çalısma teorik ve uygulama olmak üzere iki kısım ve toplam üç bölümden olusmaktadır. Teorik kısmın birinci bölümünde KOB'lerin Türkiye ve çesitli ülkelerdeki tanımları yapılmıs, genel özellikleri açıklanmıs ve tasıdıkları önem ele alınmıstır. kinci bölümde, dünya, Avrupa Birligi ve Türkiye'deki KOB'ler incelenmis ve Türkiye'deki KOB'lerin temel sorunları ve bu sorunlar içerisinde pazarlama sorunları üzerinde durulmustur. Çalısmanın uygulama kısmında Sivas'ta faaliyet gösteren KOB'lerin pazarlama sorunları analiz edilerek, sonuçlar tablolar halinde gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
The interest has declined to large enterprises and it has tended to small and medium size enterprises in the world with the effect of petrol crisis that has been lived in 1970s. SMEs have become indispensable element of their flexible production systems and their tendeney to innovations also their characteristics of taking a decision and responding to demand modification quickly. With their contributions to country economies in terms of their rate in total employment, their parts in total investment, the accretion value they have created and their situationin the total export, SMEs have an important place both in Turkey and World countries. In addition to their economic benefits, they also provide social benefits and are the elements of balance and stabilityof both economy and social systems. SME should be encouraged and their problems should be solved immediately in order to enlarge Turkish Economy and so to develop the country. With this study, it is aimed to manifest SMEs? general problems and the part of production marketing problems in the general ones. In the process of entreeto EU, the SMEs in EU are cited shortly in this study in order to see the relative difference of SMEs in Turkey. This study is composed of three parts on the point of theoric and in performance. In the first chapter of theoric part, some definitions of SMEs in Turkey and in various countries are given, their general characteristics are explained and in the last part their importance is handled. In the second chapter, SMEs in Europen Union are analyzed and in the last part, main problems of SMEsin Turkey are emphasized. In the performance of the study, marketing problems of SMEs in Sivas are analyzed, also the result is analyzed, and the result is shown in tables.