Kamusal ortam olarak halk evleri
  1. Tez No: 126337
  2. Yazar: HALİSE KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ESER KÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Karaaslan, Halise, Kamusal Ortam Olarak Halkevleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr.Eser Köker, 200s.“Kamusal Ortam Olarak Halkevleri”tezi, Türkiye'nin siyasal toplumsal yaşamında en sürekli kuruluşlardan biri olan Halkevlerinin kamusal yaygınlaşma anlayışındaki değişimi konu etmektedir. 1932 yılından günümüze uzanan yaklaşık yetmiş yıllık bir tarihsel süreç içinde örgütün kendini yenileme biçimleri,“halkla”,“kitle”ile ve yurttaş topluluğu“ ile kurduğu ilişkiler ve bu ilişkileri güçlendirmek üzere giriştiği faaliyetler tezin konusunu oluşturmaktadır. Tezin amacı ise; Türkiye'de siyasal kültürün kamusal mekanlar ya da ortamlar yaratma zorluğunu sergilemektedir. Türkiye'nin yetmiş yıllık politik kuruluşlarının ideolojik ve kültürel ortaklık yaratmaktaki zorlukları ve bu zorluklara yol açan koşullar tezde irdelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda tezin temel varsayımı kamusal bir ortamın yaratılmasında Halkevlerinin tarihsel bir mirasa sahip olduğu ve örgütlenme biçiminin yenilenmesiyle politik bir örgüt olarak kamusal ortamda önemli roller üstlenebileceği savıdır. Tez, Halkevlerinin açılış ve kapatılış tarihleri göz önüne alınarak üç farklı dönem (1932-1951 I.dönem, 1963-1980 II.dönem, 1986'dan günümüze III.dönem) olmak üzere hazırlanmıştır. Her bölümde Halkevlerinin değişen amaçları, örgütsel kimliği, kamusal yaygınlaşma politikaları ve faaliyetleri itibariyle incelenmiş ve Halkevleri ”kamusallık" yönünden değerlendirilmeye çalışılmıştır. 192
Özet (Çeviri)
Karaaslan, Halise, Peoples'» Houses As Public Sphere. Master's Thesis, Advisor: Doç.Dr.Eser Köker, 200p. The thesis named“People's Houses As Public Sphere”takes the change in publicisation behaviour of People's Houses as a main subject. This thesis deal with the refreshing stlyles of the organization within a historical process its relations with the“people”, the society“, and the ”citizens" and its activities to strenghten these relations has a background of 70 years and takes place since 1932. The goal of this thesis is showing the difficulty of establishing public place or spheres in Turkey which doesn 't have a well developed political culture. The difficulties in establishing an ideological and culture! companion that faced by the political institutes of Turkey that has a history of 70 years and the conditions stems to these difficulties are tried to be handled. İn this context, the main hypothesis is that People's Houses have a historical role in creation of the public sphere and as being a political organization it can take important responsibilities in public environment. This thesis, taking the opening and the closing dates of the organisation under consideration, seperates this 70 years into three different periods (1932- 1951 first period, 1963-1980 second period and 1986- until today third period) and makes its observations in that perspective. The changes in objectives of Peoples 's Houses, its orgazational identity, publicisation policies and activitses in each period are observed and the function of People's Houses in a creation of the public sphere is tried to be considered. 191