Adana Yüreğir İlçesinin iki mahallesinde evde yaşayan yaşlı bireye bakım veren aile bireylerinin karşılaştığı sorunların belirlenmesi ve bakım yükünün değerlendirilmesi
Determining the problems of care giving and assessing the caregivers' burden of family members giving informal care to the elderly at home in two neighborhoods of Yüreğir County in Adana
  1. Tez No: 455270
  2. Yazar: GÜLŞEN UÇAR KARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ELÇİN YOLDAŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Yaşlı nüfusun arttığı tüm ülkelerde yaşlıların bakımı önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu araştırmada yaşlı bireyin bakımını sağlayan aile üyelerinin yaşadığı sorunların, bakım yükünün ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi ile yaşanan sorunların giderilmesine yönelik düşüncelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; Adana Yüreğir ilçesi Kışla ve Köprülü mahallelerinde yaşayan 65 yaş ve üstü bireylere bakım veren aile üyelerinin yaşadığı sorunları belirlemek amacıyla yapılan tanımlayıcı bir araştırmadır. Yüreğir Cumhuriyet Toplum Sağlığı Merkezinde 2015 Mart ayı kayıtlarına göre Kışla mahallesinde 920, Köprülü mahallesinde 298 olmak üzere toplam 1.218 yaşlı olduğu belirlendi. Örneklem büyüklüğü belirlenmesi ve seçimi yapılmaksızın her iki mahallede yaşayan ve evde bakım verilen tüm yaşlılara ulaşılması hedeflendi. Köprülü mahallesinden 71, Kışla mahallesinden 231 olmak üzere toplamda 302 yaşlı çalışmaya dahiledildi. Araştırmada veri toplama aracı olarak bakım verenin ve yaşlının sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik anket formu ile yaşlının Günlük yaşam aktivitelerini belirleme formu, Enstrümental günlük yaşam aktiviteleri formu, bakım yükü ölçeği ve Beck depresyon ölçeği kullanıldı. İstatistiksel değerlendirmeler için SPSS 19 for Windows paket programı, istatistiksel analiz olarak ki-kare testi, student t testi, ANOVA testi, korelasyon testi kullanıldı ve p değerinin
Özet (Çeviri)
Purpose: In countries where old aged population is in rise, elderly care comes up as an important social issue. In this study, the aim was to determine the problems of care giving, to assessburden and level of depression in family members giving informal care to the elderly, and ascertain the ideas for overcoming existing problems. Materials and Methods:This is a descriptive study and aims to determine the problems which family members giving informal care to the elderly aged over 65 go through in Kışla and Köprülü neighborhoods. According to March 2015 records of Cumhuriyet Community Health Care Center, there are 1218 old aged in sum, 920 living in Kışla and 298 living in Köprülü. It was aimed to reach all the elderly living in both mentioned neighborhoods and taking informal home care without making any sample size detection or selection. 302 old aged were included in the study, 71 living in Köprülü and 231 living in Kışla. In the study a questionnaire form indicating both the elderly and caregivers' socio-demographic characteristics, a form for illustrating the daily living activities of the elderly and another for instrumental daily activities, a caregiver burden scale form and a Beck depression score form were used as data collection tools. As for the statistical evaluation, the packaged software SPSS 19 for Windows was used. For the statistical analysis chi square test, student t-test, ANOVA test and correlation test were used and the p-value