Uluslararası Hukuk açısından Bağımsız Devletler Topluluğu'nun statüsü
The statues of the Commonwealth of Independent States from the stanpoint of International Law
  1. Tez No: 126352
  2. Yazar: FUAD HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKİPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Bağımsız Devletler Topluluğu SSCB'nin çöküşünün jeopolitik bir sonucu olarak ortaya çıkmış ve gelişmiştir. Tarihsel, sosyo-ekonomik ve politik konuların yanında, bu olay, halefiyet, Topluluğun hukuki niteliği, yapısı ve çalışma mekanizmaları hakkında sorunları da gündeme getirmiştir. Bu çalışmada BDT'nin uluslararasi hukuk açısından statüsü incelenmiştir. Formel (kurumsal) açıdan BDT'nin çağdaş modelinin hükümet lerarası bölgesel örgüt modellerine ait genel özellikleri taşıdığı sonucuna varılabilir. Farklı görüşlerin karşılaştırmalı analizi de bu sonucu desteklemektedir. Öncelikle, BDT'nin federasyon olmadığı ve dolayısıyla eski SSCB'nin halefi olamayacağı kolayca savunulabilir. Zira, kuruluş belgeleri Topluluğun ne devlet, ne de ulus-üstü oluşum olduğunu açıkça düzenlemiştir. İkinci olarak, BDT bazı açılardan Britanya Uluslar Topluluğu' nu (British Commonwealth) anımsatmaktadır. Hem BDT, hem de British Commonwealth eski çok uluslu devletlerin (Sovyetler Birliği ve Britanya İmparatorluğu) dağılması sonucu ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan, her iki Topluluğun hukuki niteliği tartışmalıdır. Bununla birlikte, söz konusu Topluluklar arasında ciddi farkların olduğunu da kabul etmek gerekir. Britanya Topluluğunun statüsü kraliyet kararnamesiyle düzenlendiği halde, BDT uluslararası antlaşma temelinde kurulmuş ve geliştirilmiştir. Britanya Topluluğunun üyeleri arasında farklı statüler bulunmasına rağmen, BDT üyeleri arasında eşitlik temel ilke olarak kabul edilmiştir. Üçüncü olarak, Topluluğun kurucuları, eski SSCB döneminde yaşanmış“aşın merkezileşmiş”deneyimden dolayı, baştan beri konfederasyon teriminden kaçınmıştır. BDT Şartı dikkate alındığında, Topluluk klasik konfederasyon örneklerinden daha geniş amaçları hedeflemiş, fakat 1982 tarihinde oluşturulan Senegambia Konfederasyonumdan bile daha az merkezileşmiştir. Bununla birlikte, konfederasyon modellerinde öngörülen ortak dış politika konusu BDT içinde sağlanamamıştır. Topluluğun hukuki statüsünü belirleyen belgelerin, tarihsel özelliklerinin, perspektiflerinin ayrıntılı değerlendirilmesi ve uluslararası hukuk çerçevesinde karşılaştırmalı analizinin yapılması sonucunda, BDT'nin bölgesel uluslararası örgüt olduğunu söylemek mümkündür. 203
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Commonwealth of Independent States has emerged and developed as a geopolitical consequence of the dissolution of the USSR. Along with historical, socio-economic and political aspects, this event raised notable legal issues, including legal succession, its legal nature, institutional structure, and working mechanisms. In this thesis, the international legal status of the CIS is investigated. From the formal institutional viewpoint, the present-day pattern of the CIS meets the general criteria of a regional intergovernmental organization. The analysis of different concepts confirms this conclusion. First, the CIS cannot be classified as a federation, since the founders explicitly stated that the Commonwealth 'is neither a State nor a supra-State entity'. It follows that the Commonwealth as such cannot be in any way treated as a legal successor to the former USSR. Second, in some respects the CIS resembles the British Commonwealth. Both are the consequences of the break-up of former multinational state formations (the British Empire and the USSR). Both are associations of States, whose international legal nature is questionable. However, one can see a number of distinctions between the two Commonwealths. Unlike the British Commonwealth based on the Royal Titles Act of 1953, the CIS's legal foundation is a set of international agreements. Unlike unequal status of the British Commonwealth members, the CIS rests on the principle of sovereign equality of its members. Third, from the very beginning the CIS founders avoided the term 'confederation' with regard to the Commonwealth's status, since many of them feared the establishment of a State-like formation. The institutional structure of the CIS in the Charter's version is more ramified than that of the classical confederations, but less centralized than that of the Senegambian Confederation established in 1982. In the meantime, unlike well-known confederations, the Commonwealth does not pursue a common foreign policy. Based on detailed research of legal documents, historical specificity, prospects of the Commonwealth, and also the comparative analysis of the CIS within the framework of international law, it is possible to assert, that the CIS is the regional international organization. *j-$$$\^ 204