Tüketici kredisi açısından kredi kartı uygulaması
Credit card system from the vıew of consumer credits
- Tez No: 126353
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sunmuş olduğumuz bu tezimizde tüketici kredileri açısından kredi kartı sistemi incelenmeye çalışılmıştır. Bu inceleme esnasında 4822 sayılı kanun ile getirilen yeni değişiklikler ele alınmaya çalışılmış ve uygulamada ortaya çıkabilecek bazı uyuşmazlıklara da çözüm bulunulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız giriş ve sonuç bölümleri de dahil dört ayrı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde dünyada ve ülkemizde geçirdiği tarihsel süreci ele alınmaya çalışılmış ve günümüze kadar kredi kartı sisteminin gelişimi anlatılmıştır. Birinci Bölümde, kredi kartı sistemleri ve sistemin nasıl işlediği anlatılmaya çalışılmış ve kredi kartı kavramı ile hukuki niteliği incelenmiştir. Çalışmamızın İkinci Bölümünde ise kredi kartı sisteminde taraflar arasındaki ilişkiler ile bu ilişkilerin hukuki nitelikleri incelenerek, bu konudaki öğretideki çeşitli görüşler ele alınmıştır. Taraflar arasındaki ilişkilerin incelenmesi esnasında, 4822 sayılı kanun ile yapılan değişiklikler de göz önünde tutulmuştur. 115
Özet (Çeviri)
In our thesis; we attempted to study the credit card system from the view of the consumers credits. We considered the new changes introduced under the Code numbered as 4822 and attempted to find solutions, which might occur during the implementation of the Code. Our work has four sections including the introduction and the conclusion. In the Introduction Section we summarized the historical process and the progress of the credit card system until today. The First Section outlines the credit card systems and their procedures, and then considers the concept of credit card in terms of legal aspects. The Second Section outlines the relationship in between the parties of the credit card system and legal aspects of these relationships; we outlined variety of approaches regarding this matter. During this attempt we considered the new changes introduced by the Code numbered as 4822. 116