Diyarbakır ve çevresindeki Türkmen alevilerinde dini hayat
  1. Tez No: 126351
  2. Yazar: AHMET TAŞĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KOŞTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Tez, Diyarbakır ve çevresindeki Türkmen Alevilerinin dini hayatlarını konu almaktadır. Araştırma hakkında genel bilgiler içeren Giriş birinci bölüm, Diyarbakır ve çevresi tarihi ikinci bölüm, Diyarbakır ve çevresinde yerleşik Türkmen Alevilerinin dini hayatına yönelik alan araştırması üçüncü bölüm ve son olarak sonuç ve eklerden oluşmaktadır. Alan araştırması verilerine dayanan üçüncü bölüm inanç, ibadet, kurum ve sosyal ilişkileri kapsamaktadır. Alevilerin dini hayata ilişkin tutumlarını ölçmektedir. Diyarbakır ve çevresindeki Türkmen Alevileri, Diyarbakır merkez ile merkeze bağlı iki köy, Bismil ilçesi merkez ve ilçeye bağlı dört köy son olarak Çınar ilçesi bir köy olmak toplam dokuz yerleşim yerinde bulunmaktadırlar. Diyarbakır ve çevresindeki Türkmen Alevilerinin dini hayatlarının inanç, ibadet ve kurumları ile sosyal ilişkilerine yönelik tutumları ölçülmüştür. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır. Geliştirilen bu varsayım doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the religious life of Turkmen Alevites in and around Diyarbakır. It consists of four chapters. The Introduction chapter gives wide-ranging information about the study. The second chapter deals with the history of the region. The third chapter is about the field study on the religious life of Turkmen Alevites in the region. Furthermore, an attitude survey about beliefs, religious practices (ibadah), establishments and social interactions was conducted to reveal religious life among them. The study ends with the Conclusion as well as appendices. In the region under the study, Turkmen Alevites live nine different places including the downtown and two villages of Diyarbakır, the downtown of and four villages of Bismil, i.e. a district of Diyarbakır, and finally a village of Çınar, i.e. another district of Diyarbakır. To be brief, the study assessed the attitudes of Turkmen Alevites in the region toward beliefs, religious practices, establishments and social interactions. The study showed that there was a significant difference between dependent variables, i.e. religious life.