Askeri ceza yargısında infaz
- Tez No: 126359
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
BERK, Bahadır, Askeri Ceza Yargısında İnfaz, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr.Zeki HAFIZOĞULLARI, 300s. TEZ ÖZETİ Tez çalışmam, Askeri mahkeme ve disiplin mahkemelerinin kesinleşmiş ilamlarının ve Askeri Ceza Hukukuna özgü disiplin cezalarının infazı ile sınırlıdır. Hürriyetin kısıtlanması ile temel hak ve özgürlüklerinin nasıl bağdaştırılacağı, özellikle hürriyeti bağlayıcı cezaların infazı sırasında hükümlünün, bu hak ve özgürlüklerinin hangilerini ceza evlerimizde karşılayabileceğimiz, hangilerini, hangi oranda sınırlandırabileceğimiz sorunu incelenmiş ve tartışılmıştır. Sadece cezalara ilişkin değil, yargılama sırasında alınan tedbirlerin, ilk ve son soruşturma aşamasında savcıların önüne gelebilecek her nevi ilamın, infazı; mahsup işleminin yapılması veya içtima kararının alınması gibi mahkeme tarafından yerine getirilmesi gereken, ama infazla yakın ilişkili olmaları nedeniyle savcıların da çok yakından bilmek ve takip etmek zorunda oldukları konular, ayrıntılı olarak incelenmiştir. Askeri disiplin hukuku da, Askeri ceza hukukunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenledir ki, Disiplin Hukuku başlığı altında, disiplin cezalarının niteliği, askeri kabahat, disiplin kabahati ve disiplin suçu ve disiplin tecavüzü kavramlarının hukuki nitelikleri, disiplin amirlerinin ceza yetkileri ve sadece askeri yargıya özgü muvakkat tutuklama kararlarının icrası, disiplin amirleri tarafından verilebilecek disiplin cezalarının nevileri incelenmiş, Disiplin mahkemeleri, ilamlarının icrası da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
BERK, Bahadır, Askeri Ceza Yargısında İnfaz, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr.Zeki HAFIZO?ULLARI, 300s. ABSTRACT This thesis only includes final written judicial decrees of military and discipline courts and the execution of discipline sentences according to the military criminal law. How the restriction of freedom and the basic rights and liberty that can be brought to an agreement especially during the execution of sentences restricting freedom, the problem of which rights and freedom of the convict can be met in prison, which one of them, and, in wtitit level, can be restricted have been examined and discussed. Subject of, not only related to sentences, the actions taken during judging, every kind of written judicial decrees that can be brought in front of a prosecutor during the first and the last investigation, their execution that must be performed by courts such as fulfilling their requirements and taking their assembly decisions, that must be known and followed very well by prosecutors because of the reason they are closely related to the execution have been investigated in detail. Military discipline law cannot be separated from military crime low. For that reason, under the head line of the discipline law, the characteristics of discipline sentences, the characteristics of legal concept of a military fault, discipline fault and discipline crime and discipline assault, the sentence authority of discipline commanders and the execution of decision of temporary conviction only according to the military judgment, kinds of discipline sentences that can be given by discipline commanders have been investigated. Also the execution of written judicial decrees of discipline courts has been handled. "