Buddhist Türk çevresi eserlerinde metafor
The Metaphor of Buddhist Turkish literature
- Tez No: 126364
- Danışmanlar: PROF.DR. F. SEMA BARUTCU ÖZÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Özet Kemal, Mağfiret, Buddhist Türk Çevresi Eserlerinde Metafor, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. F.Sema Barutçu Özönder. Ankara University. Çalışmamızın konusunu Buddhist Türk literatüründeki metaforlar oluşturmaktadır. Konu Buddhist kültür modellerinin idrâk anlam bilimi teorileri ışığında incelenmesine yoğunlaştırılmıştır. Çalışma girişle birlikte diğer beş bölümden oluşmaktadır. Giriş örneklerin yazı çevirisinde kullandığımız yazı çevirim sistemi, tezde tarama yaptığımız yayımlanmış Buddhist Türkçe eserler, Eski Türkçe ve Buddhizmle ilgili sözlükler, bazı çalışmalar, kısaltmalar ve işaretlerlerden oluşmaktadır. İlk bölümde, modern metafor teorisi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu bölümde yine, konumuzla ilgili olarak metaforların kültür esası ve metafor çevirisi ile ilgili genel bilgiler de yer almaktadır. İkinci Bölüm, Buddhizm ile ilgili genel bilgileri ve Türk Buddhist literatürünün kısa tanıtımını içermektedir. Bu bölüm Türk Buddhist kültür çevresine bağlı olarak Buddhist metaforlarının daha iyi anlaşılması bakımından önemlidir. Üçüncü Bölümde, Buddhist metaforların yorumlanması ile ilgili olarak ele aldığımız Buddhist kültür çevresi metaforlarının meydana gelmesinde rol alan imaj şemaların idrâk açısından değerlendirilmesi ve Türk Buddhist çevresi metaforlarının meydana gelme sebepleri, dilbilim özellikleri ve çeviri metaforlar ile ilgili örnekler incelenmiştir. Dördüncü Bölümde Türkçe Buddhist metinlerde görülen metaforların Lakoff- Johnson sınıflandırmasına göre iç yapılan ve kavram kategorilerine göre türleri üzerinde durulmuştur. Beşinci Bölüm temel Buddhist kavramlar odaklıdır, bu bölümde bu kavramlar etrafında oluşan metaforlar incelenmiştir. Sonda, Buddhist metaforlar dizini ve metaforlarla ilgili dil bilim kavramları sözlüğü ve kaynaklar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Summary Kemal, Mağfiret, The Metaphor of Buddhist Turkish Literature, PH.D thesis, Adviser: Prof.Dr. E Sema Barutçu Özönder, Ankara University, Turkey. The present work is intended to study the Buddhist conceptual metaphors in Turkish Buddhist literature. The main theme is to analyze the Buddhist cultural models through the theories of cognitive semantics. Chapter 1, overviews the cognitive semantics and Lakovian approaches to case and presents a brief introduction of the cognitive semantics and metaphor framework. This includes the recent metaphor theories that existing in the world. In the Chapter 2, I argued introductory the Buddhism, and tried to specify the special points of Turkish Buddhism and Buddhist Turkish literature. Chapter 3, 1 argued the image-schemas of Buddhist metaphoric models, and tried to explain the Buddhist metaphors construction in Turkish Buddhist manuscripts. In the Chapter 4, 1 basically classified the Buddhist metaphors based on the Lakoff- Johnson' s classifications. Chapter 5, indicated the some core metaphors of Buddhist cultural concepts. At the end, the metaphors index and small vocabulary list about linguistic terms in modern metaphor studies are provided..^c '-«&& #