Eski Türk tarım terimleri
Old Turkish agricultural terms
  1. Tez No: 144347
  2. Yazar: BÜLENT GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BARUTCU ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
ÖZET Eldeki araştırmada eski ve orta dönem Türk kültüründe önemli bir yer tutan tarım hayatının, Türkçe eserlerde geçen terimler ve arkeolojik buluntular yoluyla ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada öncelikle proto-Türk hayat alanları üzerinde durulmuştur. Araştırmada Türkler hakkında bilgi veren Çin, Bizans, Arap ve Fars kaynakları ile yabancı seyyahların eserleri ile arkeolojik buluntular da incelenmiştir. Tezde Köktürk, Buddhist ve Maniheist Türk çevresi ile İslâmî çevre Türkçe eserlerde geçen tarım hayatı ile ilgili terimlerin bütün kullanış şekilleri semantik açıdan belirlenmeye çalışılmış, zaman zaman köken bilgisi denemelerine de girişilmiştir. Terimlerin, Çağdaş Türk dili ile de ilişkilendirilmesi ve bugünkü durumunun ortaya konulmasına da çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The present research has aimed to reveal Turkish agricultural life which had taken an important part of old and medieval Turkish culture by means of the terms that have been attested in various Old Turkish texts and archaelogical findings simultaneously. In the research, firstly, the place of agriculture in Turkish culture life has been pointed out and Proto-Turkic life areas have been studied as well. In addition to these points, Chinese annuals, Byzantium, Arabic and Persian sources which have given knowledge about Turks, the works of foreign travellers and archaelogical findings have been searched. The terms related to agricultural life in the Kök Turkish, Buddhist and Manichaean periods and Islamic period have been examined carefully by means of etymological, semantical and lexicological point of views. Furthermore, we have tried to make a connection between the new forms of contemporary Turkish dialects' agricultural terms and old terms as a comparative way.