Etnisite ve Kimlik: Nusayri ve Çerkezler üzerine bir karşılaştırma.
Ethnicity Identity: A comparative study on the Nusayrians and the Circassians
- Tez No: 126365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu tez çalışmasında, çalışmasının ana teması olan etnisite ve kimlik kavramlarının yanı sıra, milliyetçilik, sosyal hareketler (movement), kamusal alanlar, çokkültürcülük, kültürel temaslar, küreselleşme kavramlarıyla etnisite ve birey arasındaki bağ kavramsal ve kuramsal düzeyde tartışılmıştır. Aynı zamanda, etnisite ve kimlik üzerine gerçekleşen bu çalışmada, Adana'da ikamet eden ve yerli (otokton) kabul edilen Nusayri ve göçmen kabul edilen Çerkez etnik grupları üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Nitel tekniklerle elde edilen verilere dayalı olarak etno- kültürel nitelikleri de tartışılan Nusayri ve Çerkezlerden seçilmiş belirli bir örnekleme, hipotezler doğrultusunda betimsel ve yapısal olarak kurgulanmış bir görüşme formu uygulandı. Görüşme formundan elde edilen verilerden çıkarılan ölçekler analiz edildi ve bu analizler hipotezler doğrultusunda yorumlandı. Sonuçta, etnik grupların kültürel kimlik inşasında etnik karakterin önemli olduğu, bu kimlik inşasına sosyal ağların yapısının şekil verdiği, bu sosyal ağlarla birlikte etnik kimliklerin kamusal alanlarda bir sosyal hareket özelliği gösterdiği ve bu sürece bağlı olarak etnik kimliklerin yeniden inşasında bireylerin bireyleşme süreçlerinin tehlikeye girdiği tespit edilmiştir. Fakat aynı zamanda etnik grupların bireylerin bireyselliklerini koruyarak etnik kimlikleriyle beraber ulusal topluma eklemlenebilecekleri tespit edilmiştir. Bu sürecin gelişimine etnik grupların göçmen veya yerli olma durumuna göre anlamlı farklar gözlenmemiştir. Bu bulgular, hipotezlerin gerçeklik düzeyi ile beraber tezin sonuç kısmında verilmiştir. 299
Özet (Çeviri)
In this dissertation, in addition to concepts of ethnicity and identity, we have discussed concepts such as nationalism, social movements, public sphere, multiculturalism, cultural contact, globalisation, and the relations between ethnicity and individual within a conceptual and theoretical framework. In this study on ethnicity and identity, we studied on a group living in Adana, namely Nusayrians considered otokton and another ethnic group, namely Circassians considered immigrants. Depending on the data obtained through quantitative techniques, ethno-cultural characteristics of the two groups have been defined. A group of samples from the two groups were chosen with random selection and were given an interview form prepared parallel to our hypotheses. The results of the interview have been analysed and interpreted according to these hypotheses. The results of the study revealed that ethnic character is important in the formation of cultural identity, that ethnic identities along with these social networks show the characteristics of social movement in public sphere and that this process puts individuals' individual i sation process into danger. However, it was also recognised that ethnic groups can be integrated into national communities with their ethnic identities and preserving individuality of their members. In the development of this process, no significant differences were observed between otokton and immigrant ethnic groups. These findings were presented in the conclusion of the dissertation. 300