Bilişim teknolojileri süreli yayınlarının reklam metinlerinde toplumsal cinsiyet örüntüleri : BT haber örneği
Gender patterns in advertisement texts of information technologies periodicals : BT haber example
  1. Tez No: 126372
  2. Yazar: GAMZE GÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. F. MUTLU BİNARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, Science and Technology, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Bu çalışmada bilişim teknolojileri (BT) süreli yayınlarının reklam metinlerindeki toplumsal cinsiyet örüntöleri feminist bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. BT süreli yayınlarının hemen hepsinde öne çıkan, yeni sağ ideolojiden beslenen ve sözde ideoloji ile cinsiyetten arındırılmış teknoloji söyleminde kadının ne şekilde konumlandırıldığı irdelenmiştir. Kadının teknolojiye 'yakın' ve yatkın' olmadığı, 'teknolojiden uzak olduğu' söylemi ile bu söylemin kurulduğu araçlardan biri olan BT süreli yayınları arasında karşılıklı olarak birbirini besleyen, destekleyen bîr süreç işlemektedir. Bu cinsiyetçi söylemin yeniden üretilmesi, gündelik yaşamda kadınların teknolojiyi üretme ve kullanma pratiklerini olumsuz biçimde etkilemektedir. Çalışmanın ana varsayımı,“BT süreli yayınları ve bu yayınlarda yer alan reklam metinlerinde kadının BT ile olan ilişkisinin ikincil, edilgen şekilde konumlandırılmamla ve böylece egemen toplumsal cinsiyet ideolojisinin kadının teknolojiye 'yakın' ve 'yatkın' olmayan şeklindeki konumlandırmasının doğallaştırılmakta”olduğudur. Çalışmada BT yöneticilerine yönelik yayınlanan BT Haber gazetesindeki reklam metinleri metin çözümlemesi yöntemiyle incelenmiştir. BT alanının, toplumsal cinsiyet ideolojisinin yanı sıra, yeni sağ, teknokrasi ve mühendislik ideolojisi gibi söylemlerden de beslenerek kadını ikincil ve edilgen olarak konumlandırdığı ortaya çıkarılmıştır. Bu toplumsal cinsiyet ideolojisi BT reklamları ile kurulmakta, yeniden üretilmekte ve doğallaştırılmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda, bilişim teknolojileri alanının tüm erkek egemen söylemine rağmen, feminist bir bakış açısıyla toplumsal cinsiyet ideolojisine müdahalede bulunulabilecek bir alan olduğunu göstermektedir. BT alanında kadınlar 150için özgürleşme, kurtuluş ve kendini gerçekleştirme olanakları da bulunmaktadır. Bu alan da diğer alanlar gibi bir söylemsel/kültürel mücedele alanıdır. 151
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the gendered discourse of information technologies throughout the usage patterns of advertisement texts in IT periodicals are evaluated from the feminist perspective. How woman subjects are described and re-described by this technological discourse based on neoliberalism is inquired. This discourse claims that woman subject is not able to use high technology and therefore dominant gender ideology reproduces itself. The main hypothesis of this study is that IT periodicals and advertisement texts published on these periodicals describe woman's relation with IT in a secondary and passive way. It is assumed that dominant gender ideology naturalizes the woman stereotypes about the relation between woman and technology. In this study "BT Habef\ which periodical targets IT managers in Turkey, is revealed that related with gender ideology, the discourses of neoliberalism, technocracy, and engineering ideology all together locate woman in a secondary and passive situtation. Thus, in the society dominant gender ideology is created, reproduced, and naturalized by IT advertisements. This study also demonstrates that it is possible to interfere this sector with a feminist perspective. Woman could also use IT sector as a chance of becoming free, self-realization and liberation. Similar to other fields, IT is a discoursal/cultural battle field. 152