Fatimi Devleti'nde Türkler
The Turks in The Fatimid State
- Tez No: 126373
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KOPRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
211 ÖZET“Fatımî Devleti'nde Türkler”adını taşıyan tezimizde, Fatımî Devleti hizmetinde bulunan Türklerin faaliyetlerini ortaya koymaya çalıştık. Ülkemizde, Fatımî tarihine dâir yapılan çalışmaların âdeta yok denecek kadar az olması ve“Fatımî Devleti'nde Türkler”konusunun da ilk defa bu çalışma ile ele alınması sebebiyle, konumuzu işlerken Fatımî tarihini de ana hatları ile vermeyi uygun bulduk. Tez, giriş, sekiz bölüm, sonuç, kaynakça ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; çalışmamızda istifâde ettiğimiz kaynak ve tetkikleri tasnif ederek, bunlar hakkında bilgi verdik. Birinci bölümde; Şia'nın ortaya çıkışı ve tarihi gelişimi ile ez- Zeydiyye, el-Jmâmiyye, el-İsmâ'iliyye gibi Şîî mezhepler ve Fâtımîlerin hüküm sürdükleri dönemin büyük devletleri olan Abbasîler, Selçuklular, Bizans, Büveyhîler hakkında, Fâtımîlerle münâsebetleri çerçevesinde umumî bilgiler verdik. Tezimizin ikinci bölümünde; Şiî da'vetinin Mağrib'e intikâli ve Fatımî halifeliğinin kuruluşu, ve ilk halifeleri olan el-Mehdî, el-Kâim ve el-Mansûr dönemlerini ele aldık. Tezimizin, Türklerin Fatımî Devleti hizmetine girmeye başladıkları Halîfe e!-Mu'izz döneminin konu edinildiği üçüncü bölümünden itibaren sekizinci bölüme kadar olan bölümleri kendi içinde dönemin halîfesi ve o halife döneminde Türklerin faaliyetleri olmak üzere iki ana kısma ayırdık. Böylece üçüncü bölümde, Halîfe el-Mu'izz dönemi ve bu dönemde Türkler; dördüncü bölümde, Halîfe el-'Aziz dönemi ve bu dönemde Türkler; beşinci bölümde, Halîfe el-Hâkim dönemi ve bu dönemde Türkler; altıncı bölümde,212 Halîfe ez-Zâhir dönemi ve bu dönemde Türkler; yedinci bölümde el- Mustansır dönemi ve bu dönemde Türkler konusunu işledik. Sekizinci bölüme gelince, el-Mustansır'dan itibaren Fatımî Devleti'ndeki Türklerin etkinliklerinin yok mesabesine inmesi ve bundan sonra kaynaklarda da Türkler hakkında fazla bilgi olmaması gibi sebeplerden dolayı, el- Mustansır'dan sonraki Fatımî halifeleri olan el-Musta'li, el-Âmir, el-Hâfız, ez-Zâfir, el-Fâiz, ve son Fatımî halîfesi el-'Âzıd dönemlerini bir başlık altında ve bu dönemlerdeki Türklerin faaliyetlerini de başka bir başlık altında olmak üzere konuyu işledik. Sonuç bölümünde de, tezde kaynaklardan faydalanarak, ortaya koyduğumuz bilgilerin özetini verip, konun genel bir değerlendirmesini yaptık. Tezin ekler bölümünde ise Fatımî halifelerinin kronolojik listesi ile Fâtımîlerin hâkim oldukları coğrafyanın tahmini sınırlarını ve olayların cereyan ettiği şehirlerin yerlerini gösteren bir harita koyduk.
Özet (Çeviri)
213 SUMMARY In this study named as“The Turks in the Fatimid State”, we tried to elucidate the activities of the Turks in the Fatimid service. The studies concerning with the history of the Fatimids in Turkey (and in Turkish) are very scarce and the roles played by the Turks in the Fatimid state are handled by us for the first time. For this reason, we have also given some historical knowledge about the history of the Fatimids. The study is composed of an introduction, eight chapters, a result, a summary, a bibliography concerning with the subject and an appendix. In the introduction a detailed information about the sources and studies on the subject is given. In the first chapter the emergence and historical development of the Shia, the principles of the Shia and religious sects like az-Zaydiyya, al- Imamiyya and al-lsma'ailiyya are studied and general information about the important and contemporary states who had relations with the Fatimids like Abbasids, Saldjukids, Byzantium and Buyids are given. In the second chapter of our study the arrival of Shia da've (invitation or propaganda) to al-Maghrib and foundation of Fatimid Caliphate (or State) in North Africa and the periods of the early caliphs as al-Mahdi, al-Kaim and al-Mansur are discussed. The remaining chapters, beginning with the third chapter which devoted to the Caliph al-Mu'izz and in his period the Turks begun to undertake important service in the Fatimid State, until eighth chapter, are divided in two main sections as the historical events took place in the ***fcisv:''