Avrupa kimliği: Pan-milliyetçilikten post-milliyetçiliğe
European identity: From pan-nationalism to post-nationalism
  1. Tez No: 126387
  2. Yazar: FAİK HASİP BURAK ERDENİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET Bu tez çalışması, Avrupa bütünleşme sürecinin günümüzde karşı karşıya kaldığı en önemli çıkmazlardan biri olan kimlik sorununu ele almaktadır. Avrupa bütünleşme sürecine Avrupa halklarının kayıtsız kalması, bu projenin iyiden iyiye seçkinlerin tekeline girmesine neden olmuştur. Avrupa Birliğine yönelik aidiyet hissindeki eksiklik, Avrupalıların demokratik sürece katılımını da etkilemiş, demokratik açık olarak adlandırılan sorun ortaya çıkmıştır. Avrupa kimliğinin bir boyutu kimlik politikaları ile hitap edilmeye çalışılan kültürel boyutu ise, diğer boyutu eksik kalan politik bütünleşmeyle doğrudan bağlantılı olan politik boyutudur. Bu çalışma da, bu olguları dikkate alarak, kimliğin temel aldığı unsurları kültürü temsil eden katılık ve politikayı temsil eden esneklik kavramları çerçevesinde değerlendirmektedir. Böylece, Avrupa kimliğine ilişkin olarak iki alternatif belirmektedir: katı kültürel unsurlara dayalı bir uluslarüstü aidiyeti temel alan pan- milliyetçilik ve milliyetçilik ilkesinin tamamen aşıldığı ve esnek kültürel unsurlara dayanan bir post-milliyetçilik. Milliyetçilik literatürü ve tarihsel olgular temelinde yapılan bir analiz çok uluslu ve çok kültürlü bir topluluk olan Avrupa Birliğinin kolektif kimliğinin kültürel unsurlar temelinde kurulmasının mümkün olmadığını, ortak aidiyet unsurunun ancak politik bir tanımla mümkün olabileceğini göstermektedir. Avrupa kimliğini ortaya çıkaracak bu politik tanım ise milliyetçiliğin aşıldığı, devlet ile ulus arasındaki bağlantının koptuğu post-milliyetçi bir yurttaşlık olacaktır. 265
Özet (Çeviri)
EXECUTIVE SUMMARY This study deals with the identity problem of the European Union, which is the dilemma the European integration process is facing today. The indifference of the European people towards the integration process has caused the EU project to remain an elitist project. The lack of cohesion among Europeans towards European institutions affects their participation into the democratic system, as well, resulting in the famous 'democratic deficit'. Therefore, it seems that one aspect of the European identity is the cultural dimension where the identity politics are trying to take care of, while the other is the political dimension where the democratic deficit is still alive. This study is analyzing the elements, which the European identity is based on. Concepts of thick culture and thin culture, representing, the traditional culture and political sphere, respectively, are taken as the basis. As a result, two alternatives appear for European identity: on one hand, pan-nationalism based on cultural elements, which applies the nationality principle beyond the nation-state, and on the other, post-nationalism based on political principles superseding nationalism. The analysis carried out through the literature on nationalism and based on historical facts demonstrated that it is not possible to reach a sense of cohesion among Europeans through an identity based on traditional cultural elements since Europe is composed of different nations and cultures. Therefore, the only alternative to attain a European identity seems to be through a political definition. This definition will be a post-national citizenship where nationalism is superseded and the link between th% state and nation is broken..^ -i.y^ & 266 %