Design and construction of a stored program controlled private branch exchange
Yerleşik program denetimli özel telefon santrali tasarımı ve kurulması
  1. Tez No: 15474
  2. Yazar: HÜSNÜ COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. METE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET YERLEŞ t K PROGRAM DENET î ML î ÖZEL TELEFON SANTRALI TASARIMI VE KURULMASI COŞKUN, Hüsnü Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. M. Mete Bulut Eylül 1991, 205 sayfa Bu çalışmada, yerleşik program denetimli elektronik özel otomatik telefon santralı tasarlanmış ve kurulmuştur. Sistem 28 aboneye hizmet edecek kapasitededir. Intel 8088 mikroişleyicişine bağlı çalışan denetim, anahtarlama, abone hat arauyum ve dış hat arauyum birimleri sistemi oluşturan başlıca birimlerdir. Sistem tasarımında anahtarlama tekniği olarak zaman bölmeli çoğullama tekniği kullanılmıştır. Analog sayısal dönüşümleri darbe kod modülasyonu tekniğine göre yapılır. Sistemin yerleşik program denetimli bir sistem olması nedeniyle tüm santral işlevleri bir programtarafından gerçekleştirilir. Bu özellik sisteme büyük bir esneklik kazandırır. Sistemin abonelere götürdüğü hizmet sistem yazılımı değiştirilerek kolayca artırılabilir. Sistemin abone sayısı da sisteme yapılacak donanımsal eklentiler ve yazılımdaki bazı parametre değişiklikleriyle artırılabilir. Sistem yazılımı C++ bilgisayar diliyle yazılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND CONSTRUCTION OF A STORED PROGRAM CONTROLLED PRIVATE BRANCH EXCHANGE COŞKUN, Hüsnü M.Sc. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor s Assist. Prof. Dr. M. Mete Bulut September 1991, 205 pages In this study, a stored program controlled electronic private automatic branch exchange is designed and constructed. The system is capable of servicing up to 28 subscribers. The system mainly consists of an Intel 8088 microprocessor based control unit, switching unit, subscriber line interface units and trunk interface units. As the switching technique, time division multiplexing technique is used. Analog to digital conversion is realized by means of pulse code modulation technique. Since the system is a stored program controlled system, all exchange functions are carried out by a Hiprogram. This gives a great flexibility to the system. The servicing capacity of the system can easily be increased by modifying system software. The number of subscribers can also be increased by adding some special hardware to the system and by changing some parameters of system software. The system software is written in C++ language. Key words : Telephone Exchange, Private Branch Exchange, Stored Program Control, Time Division Multiplexing, Pulse Code Modulation. Science Code : 609.02.07 IV