An Intelligent data acquisition and management card for the PC
  1. Tez No: 58110
  2. Yazar: GÜROL ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA GÖKALP ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
67 ÖZET Bu tez, kişisel bir bilgisayara bağlanabilen akıllı ve çok amaçlı bir bilgi toplama ve işleme kartının geliştirilmesini içerir. Kartın, 0-5 Volt aralığında çalışan, programlanabilir sekiz adet analog giriş/çıkış kanalı vardır. Her kanalın örnekleme zamanı ve kullanacağı hafıza miktarı tek tek ayarlanabilir. 0.02 Volt hassasiyetle çalışan 8 bit ADC ve DAC kullanılmıştır. Kartın digital giriş/çıkış özelliğide vardır. Digital giriş/çıkış içinde kullanılacak hafıza miktarı ayarlanabilir. Hem analog kanal bilgileri nemde digital kanal bilgileri için bilgisayar byte ya da blok olarak transfer yapabilir. Kart, Intel firmasının 8088 mikroişlemcisine dayanılarak dizayn edilmiştir. Temel olarak, lokal olarak sinyal çoklaması yapan çevre donanımı, entegre seçim devresi, uyarı kontrolcüsü ve örnekleme zamanlarını sağlayan zamanlayıcıları, analog giriş kanalları için 8 bit analog digital çeviricisi, analog çıkış sinyalleri için 8 bit digital analog^ çeviricisi, mikroişlemcinin paralel haberleşmesi için paralel bağlantı entegreleri, konfigurasyon bilgisi ve data saklamak için okunur/yazılır hafızası ve kartı çalıştıran programlar için silinmez hafızası vardır. Bunların yanında, C programlama diliyle yazılmış, kişisel bilgisayarın kartla haberleşmesini, güncellenmesini ve bilgi okuyup yazmasını sağlayan bir program vardır. Bu kartın sıradan kartlara üstünlüğü, tek kartla çok fazla şey yapma imkanı vermesi, maliyeti düşürmesi ve esneklik sağlamasıdır. Bütün bu imkanlarına rağmen, herşeyi daha kolaylaştıran kullanıcıya arkadaş bir kişisel bilgisayar yazılımı vardır.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY The thesis reports the development of an intelligent and multipurpose data acquisition and management card that could be attached to a PC. The card has eight programmable analog I/O channels with a voltage range of 0-5 Volts. Each channel sampling rate and memory size in the R/W memory can be individually adjusted. 8 bit ADC and DAC are used giving an accuracy of 0.02 Volts. It has digital I/O facility. The memory size can also be adjusted for digital I/O. For both analog channels data and digital data, the PC can demand byte or block transfer from the card. The card is build around an Intel 8088 microprocessor. Basically, It has peripheral circuitry to have locally demultiplexed bus, chip select circuitry, interrupt controller and programmable timers to generate sampling signals, an eight bit ADC for analog input channels and an eight bit DAC for analog output channels, parallel interface chips for the microprocessor to make parallel communications, R/W memory to store configuration information and data and read only memory for programs that handle these operations. Besides the card, a software in C programming language is written for the PC to make communication with this card, initialize it and to read and write data. The main advantage of this card to conventional cards is that it gives you so many facilities with one card, reduces cost and gives you flexibility. Besides its many features, it has a very user friendly PC software which makes everything simpler.