Latince ve Yunanca'daki ortak kökenli sözcükler
Latin and Greek cognate words
- Tez No: 126403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. GÜL ÖZAKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Güzey, S. Engin, Latince ve Yunanca 'dahi Ortak Kökenli Sözcükler, Doktora Tezi, Danışman: Doç. Dr. F. Gül Özaktürk, 390s. ÖZET Bu doktora çalışmasında Hint-Avrupa dillerinin doğuşu ve tarihçesinden söz edilmiştir. Latin ve Yunan dillerinin birbirinden etkilenmesinin nedenleri üzerinde durulmuştur. Latince ve Yunanca'daki ortak kökenli sözcüklerin karşılaştırılması sonucunda her iki dilden de dilimize geçen kimi sözcüklerin türetilmesi için bu bir ön çalışmadır. Daha önce yapılan kökenbilim çalışmalarından farklı olarak soyut ve somut anlamlarına göre ileride yapılması amaçlanan Latince-Yunanca karşılaştırmalı kökenbilim sözlüğüne bir başlangıç oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Güzey, S. Engin, Latin and Greek Cognate Words, Ph D Thesis, Advisor: F.Gül Özaktürk, 390p. ABSTRACT In this PhD study, the beginning and historical background of the Indian- European Languages were mentioned. The reasons of the interaction between Latin and Greek Languages were emphasized Comparing the common originated words in Latin and Greek, this study refers to a kind of beginning in a sense that one can derive the same words transferred to our language from both of these languages which are inactive today. Compared to other etymological studies, the difference of this study is that it predicts a ground for a comparative Latin-Greek etymological dictionary that will compile the abstract and concrete meanings of words.