Parmanides'in varlık anlayışı
Parmenides concept of being
- Tez No: 126404
- Danışmanlar: PROF.DR. MURTAZA KORLAELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Eleah Parmenides Sokrates öncesi Grek felsefesinin en önemli ve etkileri en geniş filozofudur. O, varlık ve değişim sorununu kendisinden önceki Grek filozoflarından oldukça farklı bir tarzda ele almış ve ortaya koyduğu varlık ve gerçeklik anlayışı ile Sokrates öncesi felsefenin seyrini değiştirmiştir. Bu nedenle Parmenides'in varlık anlayışı, Sokrates öncesi Grek felsefesinde bir dönüm noktasını gösterir ve etkileri Platon'a ve Aristoteles'e ardından bütün felsefe tarihine yayılır. Parmenides, varlığı araştırma konusu yapmak bakımından ontolojinin, nihaî gerçeği araştırmak bakımından metafiziğin, tümdengelimsel bir kanıtlama yöntemini kullanmak bakımından da mantığın kurucusu olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ilk olarak Parmenides'in hayatı hakkında bilgiler sundum ve bu konudaki farklı nakilleri güvenilirlikleri açısından inceledim. İkinci olarak Parmenides'in günümüze ulaşan şiiri, bu şiirin kısımları ve bazı dilsel-tarihsel özellikleri üzerinde durdum. Ayrıca bu bölümde Parmenides'in şiirinde kullandığı mantıksal yönteme geniş yer verdim. Çalışmamamın ikinci bölümünü ise Parmenides'in varlık öğretisine ayırdım. Bu bölüme, Parmenides'ten önceki Grek felsefesinde varlık ve değişim sorununu inceleyerek başladım. İkinci olarak, Parmenides'in varlık ve değişim sorununa bir çözüm olarak geliştirdiği hakikî varlık öğretisini“aletheia”başlığı altında ele aldım ve bu öğretinin varlığın birliği, bütünlüğü, hareketsizliği, homojenliği, zamansızlığı; meydana gelme ve yok olmaya izin vermeyişi gibi özellikleri üzerinde durdum. Ayrıca Parmenides'in kozmoloji öğretisini“doxa”başlığı altında inceledim. Bu bölümde son olarak Parmenides'in varlık anlayışının, M.Ö. 5. yy. Grek filozofları ve Platon'a etkileri üzerinde durdum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Parmenides of Elea is the most important and influental philosopher of the pre- Socratic Greek philosophy. He dealt with the problem of being and change in a different manner rather than the earlier Greek philosophers and changed the course of the pre- Socratic philosophy by the concept of being and truth that he expoused. Therefore, Parmenides' concept of being marks a turning-point in the history of pre-Socratic Greek philosophy and its effects reach Platon' s and Aristotle's philosophy and then whole history of philosophy. Because of Parmenides concerned the problem of being and the problem of ultimate reality and used the method of deduction, he is regarded as the founder of ontology and of metaphysics and of logic. This study consists of two parts. In the first part, firstly I gave some information about Parmendides life and from the point of view reliability I examined different reports in this matter. Secondly I studied Parmenides' poem and its parts and I analysed their liguistic-historical characteristics. In addition to this, in this part I examined Parmenides' logical method. I devoted the second part of my study to Parmenides' concept of being. I started this part with the problem of being and change in pre-Parmenidean Greek philosophy. Secondly, I analysed Parmenides' doctrine of real being under the title of“aletheia”and also in that section I discussed some characteristics of this doctrine such as the unity, wholeness, unchangableness, homogenity and timelessness of being. In addition to this, I examined Parmenides' doctrine of cosmology under the title of“doxa”. Finally in this part I explained the influences of Parmenides' concept of being on the post-Parmenidean early Greek philosophy and Plato's philosophy. IA****