Yeni iletişim teknolojisi olarak internet kafeler ve internetin kamuya açık alanlarda kullanılması
Internet cafes as a new communication technology ant ınternet uses in public spaces
  1. Tez No: 126405
  2. Yazar: DEMET GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Günümüz dünyası devrimsel bir değişimin başlangıç sarsıntılarını yaşamaktadır. Bu değişimin temelinde bilim, bilgisayar ve iletişim alanındaki baş döndürücü gelişmeler yatmaktadır. İnternet ve onun temsil ettiği teknolojiler üretimden ticarete, sağlıktan yayıncılığa, turizmden eğlenceye tüm ekonomiyi; eğitimin tüm aşamalarını; siyaset ve kamu yönetimini; kısaca, yaşamın tüm boyutlarını değiştirmeye başlamıştır. Ancak bu değişmeler dünyanın“sayısal eşitsizlik”denilen yeni bir kavramla da tanışmasına neden olmuştur. Sayısal eşitsizlik, bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimde ve bu teknolojilerin verimli bir şekilde kullanımda, ülkeler ve ülkelerin içindeki farklı gruplar arasında görülen eşitsizliktir. Bilgi ve iletişim teknolojileri ekonomik ve sosyal kalkınmada bir ön koşul haline geldiğinden, sayısal eşitsizlik kapatılmadığında sosyal ve ekonomik alanlardaki eşitsizliğin altını çizen yeni bir faktör daha eklenmiş ve böylece eşitsizlikler daha da derinleşmiş olacaktır. Sayısal eşitsizliği giderecek çözüm yolları uluslararası seviyede tartışılmaktadır. Çözüm yollarından birisi BİT' in İnternet kafeler, kamusal teknoloji merkezleri ve İnternet kiosklar gibi kamuya açık alanlarda kullanılmasını yaygınlaştırmaktır. Bu çalışma Türkiye'de sayısal eşitsizliğin boyutlarını ortaya koymuş; Türkiye'de BİT' in kamuya açık alanlarda kullanımının tek ve yaygın örneği olan İnternet kafelerin çoğunlukla BİT erişimine sahip olmayanlar tarafından kullanılmakta olduğu ve bu yerlerin sayısal eşitsizliği giderme çabalarında önemli bir yer teşkil ettiği sonucuna varmıştır. 138
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's world is living through a revolutionary birth's shock. This revolution's foundation lies at the dazzling progresses in science, computer and communication areas. Internet and the technologies that it represents, begins to trigger changes from production to commerce, from health to publication, from tourism to entertainment in all parts of the economy; in all levels of education; politics and public administration; shortly, in all aspects of life. These changes cause the world to get acquainted with the new concept,“Digital Divide”affecting most of the world countries including developing and developed ones. Simply,“the digital divide”means that between countries and between different groups of people within countries, there's a wide division between those who have access to information and communications technology and are using it effectively, and those who don't. Since ICT' s are becoming a pre-requisite for economic and social development, the digital divide must either be closed, or it will become one more basis through which underlying divisions and inequalities will widen. Several initiatives to close the digital divide are being discussed at international level. Using the ICT' s in public spaces, such as Internet cafes, community technology centers and Internet kiosks, is one of the solutions. This paper concludes that Turkey has a widening digital divide. The ones, who don't have an ICT access, mostly use Internet cafes in Turkey, as unique and common places for public use, and consequently Internet cafes have a great importance to bridge the gap. 139