Tarımda gelir dağılımı
Income distribution in agriculture
  1. Tez No: 126429
  2. Yazar: SEVGİ TAŞKIN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇELİK ARUOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Ülke ekonomilerinde tarımın özel bir yeri vardır. Çünkü tarım, gıda ve tekstil gibi bir çok yaşamsal sanayi kollarına hammadde üretmektedir. Bu nedenle ülkeler, bu sanayi kollarının kullanacağı hammaddelerin sağlanmasında dışa bağımlı olmamak için stratejiler oluşturmak zorundadırlar. İktisat politikaları oluşturulurken tarıma yönelik alınacak kararlar çok önemlidir. Gelir dağılımı sorunu ise tarım politikalarının oluşturulması açısından en başta ele alınması gereken bir niteliktedir. Çünkü, sürdürülebilir bir tarım politikası, kendisi için yeterli bulduğu geliri elde ederek üretimi gerçekleştirecek kişilerin sektördeki varlığım sürdürmesine bağlıdır. Bu tez çalışmasının amacı, tarım çalışanlarının gelir dağılımı incelemesinden hareketle tarımda üretici kesimin, oluşan bu yapıda hangi koşullarla sınırlandığı sorununa bir bakış açısı getirmektir. Çalışma konuyu ana hatlarıyla belirlemeyi amaçlamıştır. Konunun karmaşık yönleri bulunduğundan, yapılan araştırmalar belirli sonuçlardan çok yeni araştırma alanlarına başlangıç oluşturacak ipuçlarına işaret etmektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde gelir dağılımı ele alınarak bazı kavramsal ve kuramsal açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde, tarım gelirleri ve bunları belirleyen etkenler incelenmiştir. Bunların içinde tarım fiyatlarının oluşumu, tarımsal yapı, toprak dağılımı gibi konular kavramsal olarak ele alınmıştır. Türkiye'deki tarım yapısından örnekler verilerek gelir dağılımını hangi faktörlerin etkilediği incelenmiştir. Bunların içinde tarım piyasaları ve tarım politikaları vardır. Üçüncü bölümde D.İ.E.'nin son on yıla ait tarım ve gelir dağılımına ilişkin istatistiksel verileri kullanılarak olgusal bazı değerlendirmeler yapılmaya ve bazı sonuçlar geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçlan en çok tarımın sanayi bağlantılarının güçlenmemesi halinde gelir dağılımı eşitsizliğinin artması eğilimine vurgu yapmaktadır. Ayrıca, tarımdaki istihdam özellikleri gelir dağılımında bir diğer önemli etken olarak ortaya çıkmaktadır. Bu istihdam yapısında, gerçekten piyasa için üretim yapar nitelikte kişilerin yaygınlaşmasına yönelik bir dönüşüm gerçekleşmezse, tarımın yapısal sorunlarının ve bunların bölüşüm ilişkilerine yansımalarının, ekonominin bütünü için olumsuz yönde etkisinin süreceği ön görülmektedir. 142
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Agricultural sector has a great importance in overall economic environment as most of the raw materials of food and textile industries are being produced only in this sector. Thus, policy makers of countries must generate powerful strategies in order to avoid of being dependent among foreign market relations for purchasing them. Agriculture policy is an important component of economic policy decisions. Income distribution in agriculture is the most complicated topic of them because a sustainable agricultural development depends on the existance of population so that they carry on producing activities in agriculture by being satisfied of income level. The aim of this study is to disclose the conditions of producers in agriculture within the conceptual frame and practical problems of income distribution. This involves complicated issues. At the end of the study, clues and new topics were to be noticed which serve to start new researches. This study includes three chapters. First chapter involves conceptual descriptions and theoretical introductions about income distribution in agriculture. In chapter two, various factors of agricultural incomes and their impacts were examined. Some of those factors are agricultural prices, structure of the sector and distribution of territories. Following that, production factor markets, policies for agriculture and their effects on agricultural incomes were discussed. In chapter three, statistical data of S.I.S were used to evaluate some details of amprical situations of income distribution in agriculture sector and rural areas in Türkiye between the years 1993-2000. This study tries to magnify conclusions of agriculture policies towards income distribution as those policies compose the sources of problems. As a matter of fact, being incompetent of constructing the links between agricultural and industrial production processes of Türkiye was the major reason of those problems. The overall structure of employement and underemployement in rural areas is the second important factor in breeding distribution inequalities. If there would not be performed a structural change in employement which serves to create actual producers who are capable of competing in developed markets; the distributional problems of the agriculture in a meaning of intrasector and depressive reflections of those towards the whole economy of Türkiye will worsen in near future. 143