Belediyelerimizde personel sorunları
Personel issues at municipalities
- Tez No: 126430
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Demokrasi bilincinin gelişmesi ve yerleşmesine paralel olarak yerel yönetimler gittikçe önem kazanmaktadır. Bilinmektedir ki geleceğin yönetimleri yerel yönetimler olacaktır. Bu gelişme doğrultusunda yapılanmanın düzenlenmesi hizmetin istenilen şekilde etkili ve verimli yürütülmesine önayak olacaktır. Konunun teşhisi tam konamaz ve ona uygun tedavi yöntemleri uygulanamazsa çarpık ve karmaşık bir yapı ortaya çıkmış olur. Bu nedenle uygun çözüm yöntemlerini bularak çıkarmak ve uygulamak gerekmektedir. Bu araştırma içinde her ne kadar belediyelerin personel sorunları ayrı ayrı başlık altında incelense de; aslında tüm sorunların birbiriyle bağlantısının olduğu ortaya çıkmaktadır. Bir sorunun diğer bir sorunun sebebi veya sonucu olduğu anlaşılmaktadır. Sorunların temelinde yatan gerçek ise;“bağımlı yerel yönetimler modelinden”kaynaklanmalarıdır. Bu sorunların çözümü için yapılacak çalışmaların, belediyeleri bağımlılıktan kurtaracak çalışmalar olması gerekmektedir. Çünkü sorunların temel nedeni belediyelerin merkeze bağımlılığıdır. Netice olarak ; yerel yönetimler devamlı olarak gündemde bulunan, mevcut durumların yetersizliği vurgulanan, kaynakları az olan, her yönüyle ıslah gereken ve merkezi hükümetten kaynak, yetki ve görev aktarılmasının zorunlu olduğu yönetimler olarak gündemde durmaktadır. Belediye personel sistemi sorunlarının bütünsel bir sistem dahilinde ele alınarak çözümlenme yoluna gidilmesi, aşırı personel istihdamının getireceği mali yükümlülüğün önüne geçilmesi ve personel eğitimi konusuna önem verilmesi sorunların çözümünde anahtar rolü oynayacaktır. Sorunları çözümünü tek başına belediye yönetimlerinden bekleyemeyiz, çözümde en büyük katkıyı sağlayacak taraf yapacağı kanuni düzenlemelerle merkezi yönetim olacaktır.
Özet (Çeviri)
Local administrations have become more important as sense of democracy is improved and assimilated in the community. İt is well known that local governments will be the governments of the future. Accordingly, restructuring of local governments in line with that improvement will be precondition for effective and efficient performance ofreguired services. An ill- and complicated structure might occur unless the issues are precisely diagnosed and proper treatment methods are applied. Therefore proper solution methods must be found out and applied. Although personnel issues of municipalities are studied under individual subtitles in this study, it is seen that all issues are in fact interconnected. İt is understood that an issue can be the cause or result of the other. The fact that lies in the foundation of the issues arises from“ dependent local government models.”We believe that the studies to be conducted to address the issues should be those relieving municipalities from dependency. Because the main reason of the issues is the fact that municipalities are dependent on the central government In conclusion, local governments are those which are always on the agenda, of which current insufficiencies are constantly highlighted, of which sources are insufficient, and which are constantly in need of improvement in all aspects as well as transfer of sources, authorities and duties from central government The key components for solving those issues are to adres the munucipalities personnel issues within an integral system, to overcome the financial burdens caused by over-employment and pay more importance to personnel training. We should not expect the municipalities solve down their problems on their own as the greatest contribution for solving them belong to the central government which will provide legal regulations.