Arap basınında Türkiye ( 2000-2001 )
Turkey in Arabian press ( 2000-2001 )
- Tez No: 126433
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Arap-Türk kaynaşmasının başka bazı uluslar arasındaki kaynaşmalara göre daha kısa süreli olmakla birlikte daha yoğun bir kaynaşma olduğu söylenebilir. Araplar ile Türkler arasındaki en önemli bağ dini bağ olarak görülmekle birlikte bu noktada tarihi, coğrafi, kültürel, hatta ırksal bağların da büyük önem taşıdığı anlaşılmaktadır. Bu yüzden Arap basınının, Türkiye'ye geniş yer verdiği ve sadece Müslüman ve Araplarla sözünü ettiğimiz bağlarla bağlı bir ülke olarak değil, Arap ulusal güvenliği ve Arapların siyasal ve kültürel gelişmesi açısından taşıdığı önem noktasında değerlendirdiği görülmektedir. Doğal olarak bir ülkenin iç basındaki görüntüsü ile dış basındaki görüntüsü arasında fark vardır. Çünkü iç basının çeşitli nedenlerle değinmediği konular dış basında daha açık, daha çıplak, bazen de daha kasıtlı bir dille ele alınabilmektedir. Arap basını bağlamında da konu bu özellikte olmakla birlikte Arap basınında Türkiye'nin diğer dış basından farklı bir şekilde işlendiği söylenebilir. Bir yandan Türk- Arap ilişkileri ve ortak bağlar bağlamında ele alınan Türkiye, bir yandan da Arapları dolaylı ya da doğrudan etkileyen dış ilişkileri ile iç gelişmeleri, eğilim ve yönelişleri, tarihi ve coğrafi konumu bağlamında ele alınmaktadır. Üç önemli Arap gazetesinin taranmasına dayanan bu çalışma 2000-2001 yılları arasında Arap basınında yorumlanan Türkiye'nin görüntüsünü gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Relations between Arabs and Turks even though it includes a short priod of time it could be said that these relations more denser than other relations between other nations. The most important connection between Arabs and Turks is the relagion. But the historic, geografic, even the racel ties are very important too. Because of these facts it seems that the Arabic media gives emphasis to Turkey. In this context Turkey have a very crucial position for Arab national security and Arab political and cultural development. Naturally the image of a country in domestic media may be different from the image in foreign media. Because some subjects which could not be study it in domestic media may be study it in foreign media more clearly and some times more intendly. This is fact for Arabic media too. However in proportion to other foreign media the Arabic media gives different emphasis to Turkey. This thesis aims to reveal the image of turkey presentet in tree most important arabic newspapers in 2000-2001.