Kaynaştırma ortamında işitme engelli öğrencilerin yaşadıkları güçlüklerin incelenmesi
  1. Tez No: 126434
  2. Yazar: COŞGUN GÜRBOĞA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVHİDE KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET KAYNAŞTIRMA ORTAMINDAKİ İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN YAŞADIKLARI GÜÇLÜKLERİN İNCELENMESİ Gürboğa, Coşgun Yüksek Lisans, Özel Eğitim Anabilirin Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Tevhide Kargın Ocak, 2003, 124 sayfa Bu araştırmada ilköğretim Si. kademe ile ortaöğretimde kaynaştırma ortamında bulunan işitme engelli öğrencilerin sınıfta karşılaştıkları güçlükleri belirlemek ve bu güçlüklerin işitme engelli öğrencilerin özelliklerine ilişkin değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amaçlanmıştır. Genel tarama modelinde, betimsel bir araştırma olan bu çalışma Ankara, Eskişehir ve Konya illeri merkez ilçeleri ve merkeze yakın ilçelerdeki kaynaştırma kapsamında olan normal ilköğretim okullarının II. kademesi ile ortaöğretime devam eden 154 işitme engelli öğrenci ile yapılmıştır. Öğrencilere, veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kaynaştırma Ortamındaki İşitme Engelli Öğrencilerin Yaşadıkları Güçlükleri Belirleme Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin araştırmanın amaçları doğrultusunda belirlenen değişkenler açısından anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı varyans analizi tekniği ile hesaplanmıştır. İşitme engelli öğrencilerin özelliklerine ilişkin bulguların ölçeğin“Öğretmenin Sınıf içi Davranışı”,“Öğrencinin Sınıf içi Güçlükleri”,“Öğrencinin Sınıf içi Davranışı”üç alt boyutunda farklılaşıp farklı laşmadığı araştırılmıştır. Kaynaştırma ortamındaki işitme engelli öğrencilerin yaşadıkları güçlüklere ilişkin bulgulara bakıldığında, öğretim kademesi, yaş, işitme kaybının tanılandığı yaş, kaynaştırmaya başlanan eğitim kademesi, destek özel eğitimin süresi değişkenlerinin yaşanan güçlükler üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açtığı ancak, cinsiyet, işitme kaybı derecesi, işitme cihazı kullanma durumu, işitme cihazı kullanma süresi, özel eğitim desteği alma durumu ve destek özel eğitimin sıklığı değişkenlerinin ise yaşanan güçlükler üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda kaynaştırma ortamında ilköğretim li. kademede eğitim ve öğretime devam eden ve yaşları küçük olan işitme engelli öğrencilerin ortaöğretimdeki öğrencilere göre daha az güçlükle karşılaştıkları ve kaynaştırmaya erken başlamanın ve destek özel eğitim süresinin fazla olmasının da güçlüklerle karşılaşmayı azalttığı görülmüştür. Ayrıca ileri yaşlarda işitme kaybı tanısı almış öğrencilerin kaynaştırma ortamında daha az güçlük yaşadıkları bulgusu da araştırmadan elde edilen bulgular arasındadır. Kaynaştırma ortamındaki işitme engellilere eğitim veren öğretmenler ve okul yöneticilerinin, kaynaştırma eğitimi, işitme engeli, özellikleri, gereksinimleri ve bireyselleştirilmiş eğitim programlarının hazırlanması konularında bilgilendirilerek etkili öğretim becerileri kazanmalarının sağlanması araştırmada yer alan öneriler arasındadır. Eğitim uygulamalarında erken kaynaştırma ve tanılamaya önem verilmesi ve kaynaştırmada bireyselleştirilmiş eğitim programlarının uygulanması da diğer öneriler arasında bulunmaktadır. iii
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXAMINATION OF THE EXPERIENCED DIFFICULTIES OF THE STUDENTS WITH HARD OF HEARING IN THE MAINSTREAMİNG CLASS This study was designed to investigate the experienced difficulties of children with hard of hearing in inclusive environments and also to examine whether experienced difficulties differ according to the children's characteristics or not. Participants of the study were recruited from secondary and high schools which have inclusion programs in Ankara, Eskişehir and Konya. There were totally 154 hard of hearing students in the study. Data were collected through 'Scale for Identifying Difficulties of Hard of Hearing Students in Inclusive Environments' which were originated by the researcher. Univariate Analysis of Variance (ANOVA) was performed for data analysis. It was examined whether or not data related with characteristics of children is differing with respect to“teacher's inclass behavior”,“students inclass difficulties”“student's inclass behavior”subscales. Overall findings of the study showed that present grade level, grade level at which child was included inclusive program, age, time of diagnosis, duration of supportive special education variables have a significant effect on the level of difficulties experienced by hard of hearing students. But no significant effect of gender, level of hearing loss, using hearing aids, duration of hearing aid usage, having supportive special education and frequency of special education session were found on the level of difficulties. It was concluded that hard of hearing students in the secondary school level and those who are younger were having less difficulties than those in high school level. It was also seen that students who have been included in inclusion program earlier and those who have longer duration of supportive special education faced lesser difficulties in classroom. Besides, students whose hearing loss have been diagnosed at later ages was also experiencing less difficulties in inclusive education environments. Planing training program for teachers and school administrators can be suggested. In this program teachers and administrators can be informed about inclusion, hearing loss, characteristics of the people with hearing loss and their needs. Teachers can be thought how to prepare individual education programs and also their effective teaching skills can be improved via this training program. Related with inclusive education, early diagnosis and early intervention might be given priority in the education system. Besides IEP should be more practiced in the inclusive environments. IV