Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Kazakistan ile Almanya ilişkileri
The relations between Kazakhstan and Germany after desintegration of the USSR
- Tez No: 126435
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Ruslan, Amzayev, Sovetler Birliği'nin Dağılmasından Sonra Kazakistan ile Almanya İlişkileri., Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd.Doç.Dr. Nail Alkan, 94s. Almanya ile Kazakistan arasındaki ilişkiler, Kazakistan'ın 1991 'de bağımsızlığını kazanmasıyla başlayıp günümüze deyin süre gelmektedir. Bu ilişkilerin tarihsel sürecinin kısa olmasına rağmen, iki ülke de aralarındaki bağlarının geliştirmek ve güçlendirmek konusunda çok önemli adımlar atmışlardır. Taraflar 10 sene içerisinde, çeşitli alanlarda imzaladıkları anlaşmalarla ikili ilişkilerin hukuki temellerini oluşturmayı başarmışlardır. Ama maalesef bu anlaşmaların bir kısmının pratikte uygulanmasında eksiklerin mevcut olduğu da bir gerçektir. Bu durum iki ülke arasındaki ilişkilerinin gelişmesini olumsuz yönden etkilemektedir. Hem Almanya hem de Kazakistan, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için ellerinde olan potansiyellerini tam olarak kullanamadıklarını kabul etmektedirler. Buna rağmen son 5 sene içerisinde iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişim hızının artış gösterdiği göze çarpmaktadır. Üst düzeyde gerçekleşen karşılıklı ziyaretler de ikili ilişkileri olumlu etkilemektedir. İki ülke de birbirine büyük ilgi ve önem göstermektedir. Avrupa ile Kazakistan arasında aracı görevini taşıyan Almanya, Orta Asya çıkarlarının korunmasında Kazakistan 'in önemli rol oynamasını kabul etmektedir. Kazakistan ile Almanya arasındaki ilişkilerine özellik katan bir unsur ise Kazakistan 'da yaşayan yaklaşık 300 000 Alman azınlığıdır. Bu azınlık iki ülke arasında bir bakıma“bağ köprüsü”rolünü üstlemektedir. Maalesef Kazakistan'da yaşayan Almanlar, Kazakistan'ı terk edip Almanya'ya yerleşiyorlar. İki ülke de Alman azınlığının göç etmesini istemiyor ve Almanların Kazakistan'da kalmaları için uygun ortam yaratmaya çalışıyorlar. Kazakistan-Almanya ilişkileri tam potansiyelini yakalamamışsa da gelecekte bu ilişkilerin gelişmesi için hiçbir engel görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ruslan, Amzayev, The Reletions Between Kazakhstan and Germany After Desintegration of the USSR, Master's Thesis, Advisor: Yrd.Doc.Dr.Nail Alkan, 94p. The relationships between Germany and Kazakhstan have begun with the acquirement of independence by Kazakhstan in 1991 and continues until today. Although the historical process of these relationships are short, both countries have taken very important steps to develop and strengthen the ties between themselves. The Parties have managed to establish the legal basis of the bilateral relationships with several agreements signed in various areas. But unfortunately, it is a reality that there is insufficiency in ithe implementation of some of these agreements in practice. This condition affects the development of the relationships between the countries negatively. Both Germany and Kazakhstan accept that they have not been able to use the potentials they have in their hand for the development of the relationships between the two countries completely. Despite this it is noticed that the development rate of the relationships between these two countries has been increasing in the last 5 years. The reciprocal visits at high levels also positively affect the bilateral relationships. Both countries show great interest and importance to each other. Germany, which plays a mediator role between Europe and Kazakhstan, considers Kazakhstan playing an important role in its benefits in Central Asia. Another element which gives speciality to the relationships between Germany and Kazakhstan is the approximately 300,000 German minority living in Kazakhstan. This minority is playing like a“tie bridge”role between these two countries. Unfortunately, Germans living in Kazakhstan leave Kazakhstan and settle in Germany. Both countries do not want the migration of the German minority and try to make a suitable environment for Germans to stay in Kazakhstan. Although the Kazakhstan-Germany relationships have not reached their full potentials, there seems to be no obstacle for the development oftthese relationships in the future.