Türkiye-Kazakistan ilişkileri ve Rusya'nın buna karşı tutumu
Turkish-Kazakhstan relations and Russia's views on them
  1. Tez No: 81750
  2. Yazar: SAULE BAİTZHAUNOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Sovyetler Birliği'ni oluşturan Cumhuriyetler birer birer önce egemenliklerini, sonra bağımsızlıklarını ilan etmeye başladılar. SSCB'nin dağılması sonucu ortaya çıkan bağımsız devletlerden biri de yüzölçümü bakımından BDT ülkeleri arasında ikinci ve nüfus bakımından ise dördüncü büyüklükte olan Kazakistan, Türk Cumhuriyetleri içerisinde en büyük coğrafi sahaya sahiptir. Bağımsızlık sonrası ekonomik, siyasal ve sosyal alanda toplumsal değişim yaşamakta olan Kazakistan Cumhuriyeti, bağımsız (Moskova'dan) dış ilişkilerini de oluşturmaktadır. Hazırlanan,“Türkiye - Kazakistan İlişkileri ve Rusya'nın Buna Karşı Tutumu”konulu Tez' de, Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlık sonrası geçen 7 sene içinde gelişmekte olan Türkiye - Kazakistan ilişkileri ve buna bağlı olarak Rusya' mn tepkisi ele alınmıştır. Çalışmanın I. Bölümünde, bağımsızlık sonrası Kazakistan'ın ekonomik, siyasi, sosyal durumu ve uyguladığı dış politika alanları ele alınmıştır. n. Bölümde, Kazakistan'ın Türkiye Cumhuriyeti ile gerçekleştirmekte olan siyasi, ekonomik, kültürel alanlardaki ilişkileri ve ayrıca iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde önemli yere sahip olan petrol konusu değerlendirilmiştir. HI. Bölümde, SSCB'nin dağılmasından sonra Rusya - Kazakistan ilişkilerinin boyutu, Rusya' mn uygulamakta olduğu dış politika ve O.AC.'nin önemi, buna ilaveten adı geçen ülkenin, Türkiye - Kazakistan ilişkilerinin gelişmesine bir tepki olarak, başvurduğu baskı yollan incelenmiştir. Sonuç kısmında, çalışma I - IH. Bölümlerdeki bilgilere dayanarak özetlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The republics that formed the Soviet Union over 70 years, after its collapse one by one have started to declare their independence and sovereignty. Among them there were the Central Asian Republics, namely, the Republic of Kazakhstan that is among the CIS (the Commonwealth of Independent States) on the 2-nd place due to its territory and on the 4-th place due to its population After the Republic of Kazakhstan announced its independence a lot of changes in the political, economic and social spheres have been taken place. Kazakhstan determines its foreign policy independently from Moscow. The relations between Kazakhstan and Russia since Kazakhstan declared its independence have been studied in the present thesis“Turkish - Kazakhstan relations and Russia's views on them”. Besides, the researches have been touched upon the Russia's views and its reaction on the development of relations of the two countries. In the first chapter of the work the economic, political and social situations as well as the foreign policy of Kazakhstan since its declaration of independence have been examined. In the second chapter the economic, political and cultural relations between Kazakhstan and Turkey have been considered. Moreover, the chapter is dealing with the development of the relations between the two states regarding their cooperation in the field of oil and the construction of oil pipelines. The importance of relations between Russia and Kazakhstan after the collapse of the Soviet Union, as well as foreign policy of Russia directed toward the independent Central - Asian States and their significance for Russia in all respects have been considered in the third chapter. The conclusion of the thesis consists of brief summaries of the aforementioned three chapters.