Küreselleşme, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye üzerine etkileri
Globalization, its effects on developing countries and Turkey
- Tez No: 126444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HAKAN ÇERMİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET insanlık tarihinin son çeyrek yüzyılında yaşanan gelişmeleri açıklamak amacıyla kullanılan özgün kavramlardan biri olan küreselleşme, birbirinden çok farklı değerlendirmelere konu olmaktadır. Bu çalışma, günlük yaşamda ve bilimsel tartışmalarda yaygınlıkla kullanılan küreselleşme kavramına yüklenen farklı anlamları derli toplu bir biçimde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Küreselleşmenin ortaya çıkışına kaynaklık eden Soğuk Savaş sonrası gelişmeler, insanlığın tek kutuplu dünya adı verilen bir dönemden geçtiğini ortaya koymaktadır. Yeni Dünya Düzeni kavramıyla karşılanan bu süreç, kendisine yüklenen anlam ve umutlan boşa çıkarmıştır. İdeolojilerin öldüğüne ve insanlığın bütünleştiğine yönelik küreselci söylemler, artan çelişkiler ve istikrarsızlık karşısında eski gücünü yitirmeye başlamıştır. Yeni Dünya Düzeni hem felsefesi hem de getirdiği kurumlar açısından sert eleştiri ve eylemlerle karşılaşmaktadır. Eşitsizliğin, yoksulluğun; küreselleşmeden yarar sağlayan ülkelerde bile artış eğiliminde olması yeni arayışları gündeme getirmektedir. Çalışmada küreselleşmenin dünya halkları üzerindeki etkileri çok boyutlu olarak ele alınmaya çalışılmıştır. İnsanlığın büyük bir bölümünün zihninde olumsuz çağrışımlar yapan küreselleşme kavramının içeriğinin farklılaştırmasına yönelik arayışlar, içinde bulunulan süreçte önemini arttırmaktadır. Küreselleşme sürecinin 21. yüzyılın başında yaşanan çarpıcı gelişmeler ışığında nasıl bir görünüme kavuşacağı çalışmada yanıtı aranan sorular arasındadır.
Özet (Çeviri)
165 SUMMARY The globalization concept that used to explain the progresses in the last decade of world history has been a subject in different respects. This study aims to put forward these different senses, which is widely loaded to the globalization concept in daily life and scientific discussions, in a compact form. The innovations after the Cold War period, which reveals this concept, implies that humanity is living a one sided polarization period. This New World Order has created disappointment in the manner of expectations and its meaning. Globalism speeches, which asserts ideologies have died and humanity has integrated, has weakened against increasing dilemmas and unstabilities. The New World Order's institutions and philosophy has been faced of violent critiques and actions. Because the inequality and poverty has been increasing tendency even in the countries take advantage from globalization, the new seekings are being popular. In this study, the effects of globalization on the world nations has been tried to examine in several ways. The new seekings directed to change the content of the globalization concept, which associate negative complications in people's imaginations, is growing its importance. The question of how the globalization progress has reached a position in an atmosphere illuminated by the shocking innovations at the beginning of the 21st century is a question among others have been taken in this study.