Uluslararası örgütlerde bürokrasi ve NATO örneği
Bureaucracy at the international organizations and NATO
- Tez No: 126451
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
TEZ ÖZETİ CENGİZ Uğur Selçuk, Uluslararası örgütlerde Bürokrasi ve NATO örneği, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı : Prof.Dr. Kurthan FİŞEK, 107 sayfa Bürokrasi veya bürokrat gibi kavramlarla günlük yaşantıda çok karşılaşmakla birlikte toplumun değişik kademelerinde farklı anlamlarda da kullanılmaktadır. Hatta politikacılar tarafından“yönetime geldiklerinde bürokrasiyi tamamen ortadan kaldıracaklarına”dair verilen vaatlerde de göze çarptığı gibi hatalı kullanımlara rastlanmaktadır. Aslında politikacıların vurgulamak istedikleri husus kırtasiyeciliğin, yazçizciliğin azaltılması veya ortadan kaldırılmasıdır. Tezin birinci bölümünde; bürokrasinin ansiklopedik tanımı ve etimolojik analizi ile tarihsel gelişimi modern bürokrasiye değin incelenmiştir. Bürokrasi terimini tarafsız ve bilimsel bir şekilde inceleyen Alman iktisatçı ve Sosyolog Max Weber ve ortaya koyduğu ideal bürokrasi tipi ve buna bağlı olarak yetki tipolojisi, bu modelin özellikleri, yine Weber'e göre bürokrasinin üstünlükleri ile kavramın olumlu ve olumsuz yönlerine ilave olarak; bürokrasinin karar alma sürecini nasıl etkilediği incelenmiştir. Ayrıca bu bölümün devamında, zamanımızda kendilerinden çok bahsedilen uluslararası örgütler, inceleme konusu yapılarak, toplumun büyük bir kesimince fonksiyonları tam olarak bilinmeyen bu yapıların sınıflandırılması, özel ve diğer modellerinin tanıtılması, ortak nitelikleri ve temel özellikleriyle, işleyişlerindeki bürokratik uygulama aktarılmıştır. Tezin ikinci bölümünde; ülkemizin çevresel savunmasında, dış politikasında ve ekonomik gelişiminde üyesi olmaktan büyük destek aldığımız uluslar arası bir örgüt olan NATO incelenmiş ve kuruluşundan sivil ve askeri örgütlenmesinden, NATO'da politika belirleme ve karar alma süreçlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca NATO içerisindeki bürokratik uygulamalar yapısal sorunlar ve değişim gereksinimine ilişkin tartışmalar tez çalışmasına yansıtılmıştır. Yine bu konuyla ilişkisi olarak tez hazırlık çalışmaları devamı sırasında ABD'nin B.M.'in 1441 sayılı karan doğrultusunda Uluslararası silah deneticilerinin nihai raporunu beklemeden ve konuya ilişkin yaptırım karan olmadan Irak'a karşı harekat planlama süreci içerisine girmesi üzerine NATO'da yaşanan kriz de inceleme konusu yapılmıştır. ABD ve ardından Türkiye tarafından NATO'ya yapılan başvurularla Kuzey Atlantik Antlaşmasının 4. ve 5. maddeleri çerçevesinde müttefik ülkelerden Türkiye'nin Irak'a karşı savunulması istenmiştir. Ancak Almanya Fransa ve Belçika'nın itirazları NATO'da krize neden olsa da, sorun bir orta yol bulunarak çözülmüştür. Paralel olarak yaşanan anlaşmazlık NATO'nun yapısal sorunları ve değişmesi gerekenlere ilişkin endişe ve tartışmaları da yeniden gündeme getirmiştir.
Özet (Çeviri)
THESIS SUMMARY CENGİZ Uğur Selçuk, Bureaucracy of International Organizations and the NATO Example, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Kurthan FİŞEK, 107 pages Together with being used frequently in daily life, concepts such as bureaucrats and bureaucracy are used with different meanings in different strata of society. In fact, strikingly incorrect usages are also encountered, such as the promise of politicians to“completely eliminate the bureaucracy when they come into power.”Actually, what the politicians are trying to emphasize is the reduction or complete elimination of petty-minded bureaucracy and red tape. In the first section of the thesis; bureaucracy's encyclopedic definition, etymological analysis and its historical development up to modern bureaucracy is examined. The German Economist and Sociologist who analyzed the term bureaucracy in an unbiased and scientific fashion, Marx Weber; the ideal bureaucracy type and the related authority type he introduced; bureaucracy's outstanding features, its positive and negative aspects (again, according to Weber); and the influence of bureaucracy on the process of decision making are examined. Furthermore, the continuation of this section includes, through analysis, the classification of international organizations often mentioned in our day, but whose functions are not fully known by a large part of society; an introduction of special and other models, their common characteristics and basic qualities, and their bureaucratic application in the workplace. In the second section of the thesis; NATO - an international organization that by being a member of we get great support in regional defense, foreign policy and economic development of our nation - is examined; its civilian and military organizational development since its establishment, and the process of policy definition and decision making is mentioned. Furthermore, the bureaucratic application within NATO, structural problems, and discussions relating to the need for change is also reflected in the thesis work. Again in relation to this topic, during thesis preparation, the crisis that occurred in NATO as a result of the USA's entering into planning for an operation against Iraq without waiting for the final report of the international weapons inspectors made according to decision 1441 of the UN or the related decision concerning sanctions was also made a topic for examination. In the context of the 4th and 5th provisions of the North Atlantic Treaty, the United States followed by Turkey both requested the defense of alliance member Turkey against Iraq. However, even though the objections of Germany, France, and Belgium created a crisis within NATO, this was solved by finding a middle path. These disagreements that occurred in parallel also brought back to the agenda worries and discussions concerning NATO's structural problems and aspects requiring change.