Türkiye' de bölgeler arası gelir farklılıkları ve yakınsama
Interregional income differences and convergence in Turkey
- Tez No: 126455
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABUZER PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE BÖLGELER ARASI GELİR FARKLILIKLARI VE YAKINSAMA Son yıllarda kişi başına gelir yakınsaması ve bunun ekonomik büyüme üzerinde yol açtığı etkiler sıkça tartışılmaya başlanmıştır. Neoklasik teorinin, kişi başına gelir düzeyi nispi olarak düşük olan ekonomilerin, kişi başına gelir düzeyi nispi olarak yüksek olan ekonomilerden daha hızlı büyüdüğü şeklindeki mutlak yakınsama hipotezi, daha sonra yerini şartlı yakınsama kavramına bırakmıştır. Şartlı yakınsama kavramına göre, ekonomiler, tasarruf oram, teknolojik gelişme ve beşeri sermaye düzeyleri gibi etmenlerin farklılıklarından dolayı, ortak bir durgun durum değerine yakınsamak yerine, yalnızca kendi durgun durum büyüme oram ve gelir düzeyine yakınsarlar. Ekonomilerin sektörel yapısı da yakınsama sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Sektörlerin sahip olduğu teknoloji seviyeleri ve teknoloji artış oranlan, söz konusu sektörlerden elde edilen gelirde yakınsama olup olup olmadığının en önemli belirleyicisidir. Çalışmada sektörlerdeki teknoloji seviyesi ve teknoloji artış oranlarının bölgesel yakınsama süreci üzerindeki rolü, Türkiye ekonomisi verileri kullanılarak karma regresyon analizi ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, yakınsama hipotezini desteklemekte ve bölgeler arası yakınsamaya neden olan faktörün de, sanayi ya da hizmetler sektöründeki sektöründeki teknoloji artış oram olduğunu göstermektedir. 164
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERREGIONAL INCOME DIFFERENCES AND CONVERGENCE IN TURKEY In recent years, different perspectives of per capita income convergence and their impact on economic growth had been under discussion. Absolute convergence hypothesis of neoclassic theory states that economies whose per capita income level is lower grow faster than the economies whose per capita income level is higher. This theory, left its place to conditional convergence hypothesis latter. Conditional convergence hypothesis states that, because of the differences among factors like saving rate, technological development and human capital level, economies converge only their own steady- state growt rate of income level, instead of converging a comman steady-state value. The sectoral structure of economies plays an important role in the convergence process as well. Technological level and technological growth rate of sectors are the most important determinants in the convergence of these sectors' income. At the last part of the thesis, the role of technological level and technological growth rate of sectors on regional convergence is tested empirically by using pooled regression analysis on Turkish economy data. Our results support the absolute convergence hypothesis and also show that the most important factor causing %> convergence among regions is the technological growth rate in industrial or in &$» services sectors. / 165