Yakınsama hipotezi: Türkiye örneği
The convergence hypothesis: The case of Turkey
  1. Tez No: 209080
  2. Yazar: GÖKHAN ÇÖZELİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bölgeler arası gelismislik farklılıklarının ortadan kaldırılması gelisme politikalarının en temel ve en çok zikredilen amaçlarından biridir. Son on yılda, büyüme ile birlikte bölgeler arası gelir farklılıklarının azalacagı hipotezini test eden genis bir ampirik literatür olusmustur. Çalısmalarda kullanılan büyüme modeline baglı olarak, kisi basına gelir veya emek üretkenliginde yakınsama veya ıraksama öngörülebilmektedir. Bu çalısmada, Neoklasik büyüme modeli çerçevesinde bölgeler arası gelismislik farklılıklarının ne yönde degistigi arastırılmaya çalısılmıstır. Neoklasik büyüme modeline göre, sermaye birikimiyle birlikte sermayenin marjinal getirisi azalır. Böylece, daha düsük sermaye birikimine sahip olan görece düsük gelirli bölge daha hızlı büyümekte ve geliri yüksek olan bölgenin gelir düzeyine yakınsamaktadır. Yakınsama hipotezi, incelenen bölgeler arası yapısal farklılıklar gözetilmeden (kosulsuz yakınsama) ve incelenen bölgeler arasındaki yapısal farklılıklar dikkate alınarak (kosullu yakınsama) baglamında test edilmeye çalısılmıstır. Ayrıca, Sigma yakınsamasına iliskin bulgulara da yer verilmistir. Türkiye'de 67 ilden olusan örneklem, gelir sıralamasına baglı olarak olusturulan üç alt örneklem ve ?Kalkınmada Öncelikli Yöreler? kapsamına giren illerden olusan örneklemde, 1975-2000 dönemi Kisi Bası Gayrisafi Yurtiçi Hasıla ve 1980-2000 dönemi malat Sanayi Emek Verimliligi'nde, yakınsama hipotezi test edilmistir. Elde edilen bulgular, Türkiye'de 1975-2000 döneminde, kisi basına gayri-safi yurtiçi hasıla'da 67 il arasında ıraksamaya isaret etmektedir. Bununla birlikte, yüksek gelirli iller kendi aralarında yakınsarken, düsük gelirli iller arasında ıraksama görülmektedir. Sigma yakınsamasında da benzer bulgular elde edilmistir. malat Sanayi Emek Verimliligi'nde yüksek gelirli illerde 1980-1985 döneminde yüksek yakınsama hızı bulguları elde edilmistir. 1980-1990 dönemi imalat sanayinin merkezlerden ard bölgelere dogru yayıldıgı bir dönem oldugu düsünülerek emek verimliligindeki yüksek yakınsama hızı bu çerçevede açıklanabilir. Buna karsın, 1995-2000 döneminde bulgular ıraksamaya isaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Reduction of inter-regional disparities is one of the most fundamental and frequently cited objectives of development policies. In the last decade, a broad empirical literature which tests the hypothesis that inter-regional income differences will decrease with economic growth has accumulated. Depending on the reference growth model used, the prediction might be convergence or divergence in income per capita and labor productivity levels. In our work, within the framework of neoclassical growth model, the direction of inter-regional development differences has been studied. According to neoclassical growth model, marginal returns to capital decreases with capital accumulation. Therefore, relatively less capital abundant low-income regions grow faster and they converge to high-income regions. The test of the convergence hypothesis has been carried out, first by assuming no structural differences (unconditional convergence), and second by taking into account structural differences (conditional convergence) between regions. Additionally, some findings about the s-convergence have been examined. The tests are replicated for different samples and sub-samples of the provinces. The sample of all the 67 provinces, three sub sample of high, middle and low income provinces and ?priority development regions? provinces are used in testing convergence. The convergence test for per capita income is performed for the period of 1975-2000, while the test for labor productivity in manufacturing is done for the 1980-2000 Period. The results indicate divergence in gross domestic product per capita in 67 Turkish provinces in the period 1975-2000. It has been, also, noted that while high-income provinces converge to each other, low-income provinces diverge from each other. Similar results have been found in the Sigma convergence test. In high-income provinces, a high rate of convergence in the labor productivity in the manufacturing industry is seen in the period 1980-1985. The high rate of convergence in labor productivity can be explained by that in the period 1980-1990 manufacturing industry grew from centers to the peripheries. However, the results from 1995-2000 Period indicate divergence.