Kaderin irade ve kudret sıfatlarıyla ilişkisi
The Connection of fate with willpower and power
  1. Tez No: 126456
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Şahin, Hüseyin, Kaderin İrade ve Kudret Sıfatlarıyla İlşkisi Yüksek lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet AKBULUT, 101 s. Bu çalışmamızda Müslüman kültüründe var olan kader inancının İslam dininin ruhuna uygun olup olmadığım araştırarak doğru bilgiyi edinmeyi amaçladık. Bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, problemin mahiyeti ve bu problemin İslam dünyasında ortaya çıkışında yabancı kültürlerin etkisinin ne ölçüde olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Birinci ve İkinci bölümde, kavramsal tahlilde bulunduk. Birinci bölümde, kaza ve kader kavramlarının, ikinci bölümde ise kader meselesiyle yakından ilgili olan irade, kudret ve istitaat kavramlarının tahlilini ve bu kavramlara itikâdi mezheplerin yüklediği anlamlan ele aldık. Üçüncü bölümde, kelam ekollerinin irade ve kudret kavramlarıyla insanın fiilleri arasında kurduktan ilişkiyi tespite ve onların kaza ve kader inançlarının oluşmasında bu kavramların etkisinin ne olduğunu incelemeye çalıştık. Kader inana insanların yaşanılan boyunca yapacaktan tüm davranışların önceden Allah tarafından belirlendiğim kabul etmektir. Kur'an'ın kader inancına yaklaşımım ortaya koyabilmek için ilgili tüm ayetleri birlikte değerlendirmek gerekmektedir. Kur'an'da ki ayetler incelendiğinde, Allah'ın mutlak irade, kudret ve hakimiyetini vurgulayan ayetler olduğu gibi, insanın İrade hürriyetine işaret eden ayetlerin de olduğu görülür. Fakat bu ayetler bütün olarak değerlendirildiğinde, bu inancın, Kur'an'ın insana sorumluluk yükleyen ruhuna uygun olmadığı görülür. Kader inancı, iyiyi ve doğruyu arayıp gerçekleştirmekle yükümlü olan insana, mevcut olam normal ve makul bulma düşüncesi telkin ettiğinden, İslamın ruhuna uygun bir inanış değildir. Böyle bir inanışla, Allah tarafından verilen hür iradenin doğuracağı sorumluluğu bir arada değerlendirmek ise mümkün görünmemektedir. 100
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şahin, Hüseyin, The Connection of Fate With Willpower and Power. Gradute Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ahmet AKBULUT, 101 p. In this study, we investigate the compatibility of belief of fate, which exist in muslim culture, with the Islamic religion and try to get the right information. This study consists of four chapters. In the introduction, we try to state the nature of the problem and the effect of external cultures. Conceptual analysis is made in chapter one and two. Chapter one deals with the concept of subdivision of a province and fate while, chapter two handles the analysis of willpower and power and the meaning of these concepts that is given by religious denominations. Chapter three focuses on the determination of the relationship between willpower and power concepts and the actions of the human being. Also we try to investigate the effect these concepts on the formation of their belief of fate. The belief of fate is to acept the predetermination of the acts, that the people perform throughout their lifetime, by Allah. To investigate the point of view of Quran to the belief of fate, it is necessary to take on the related verse of the Quran as a sum. When the verses of the Quran is analyzed, it is possible to see that they not only emphasize the willpower, power and control of Allah, but also there exist verses that indicates the villpower freedom of human. Howewer, if these verses of the Quran are handled as a sum it is possible to see that this belief is unappropriate to the essence of the Quran that sticks to human. The belief of fate suggests to accept the existing situation instead of realising better and right one. Therfore, it is not an appropriate belief to the essence of the Quran 101