Türkiye'de bölgesel gelir dağılımının Theil ve Gini 2 endeksi ile analizi
Analysis of regional income distribution with Theil and Gini 2 indexes in Turkey
  1. Tez No: 265159
  2. Yazar: MURAT AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA AYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bölgesel gelir dağılımı sorunu, özellikle 1980'li yıllardan itibaren sosyal, siyasal ve ekonomik yönlerden tartışılmaktadır. Konunun geniş kapsamlı oluşu ve ortaya konulmasındaki güçlüklerin yanı sıra, bölgesel düzeyde veriye ulaşmaktaki zorluklar, bu konuda detaylı istatistiksel ve ekonometrik analizler yapılmasını yakın zamana kadar kısıtlamış gibi görünmektedir. Ancak, son yıllarda veri tabanlarındaki olumlu gelişmeler ve uluslar arası literatürde konunun tekrar önem kazanmasıyla, bölgesel gelir dağılımı konusuna yönelik ilginin arttığı görülmektedir. Türkiye'de bölgesel gelir dağılımı sorununun, genellikle çeşitli sosyo-ekonomik göstergelerden oluşan tablolarla ortaya konulduğu ve bu göstergelerin zaman içinde gösterdiği değişime göre değerlendirmeler yapıldığı görülmektedir. Ancak bu çalışmalar, ele alınan yıllar için bölgesel gelir dağılımı düzeyini yüzeysel olarak ortaya koymakla birlikte, zaman içinde gelir dağılımındaki değişimin yönü ve büyüklüğü hakkında yeterli bilgi vermemektedir.Çalışmada, Neo-Klasik teorinin savunduğu yakınsama yaklaşımının, ülkenin yüksek gelir seviyeli bölgeleri ile düşük gelir seviyeli bölgeleri arasında var olan gelişme ve gelir seviyesi farkının, zamanla gerçekleşecek uyum süreci sonucunda, aynı seviyeye geleceği öngörüsü ile Kutuplaşma teorisinin savunduğu, belirli bölgelerin ekonomik gelişmede öne çıkması sonucunda yığılma (kümelenme) etkisiyle, bölgeler arasındaki gelir seviyesi farkının daha da açılmasına neden olacağı öngörüleri değerlendirilmiştir. Türkiye'de bölgesel gelir dağılımı ve 1990-2000 yılları itibariyle değişimi, Theil ve Gini 2 endeksleri yardımıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda; her iki teorinin de Türkiye açısından geçerliliğini destekleyecek yeterli bulguya ulaşılamamakla birlikte, bazı yıllar dışında bölgeler arasındaki gelir farklılıklarının artması, Türkiye'de bölgeler arasındaki gelir farklılıklarının az da olsa ıraksama teorisinin öngördüğü doğrultuda değiştiği savını güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Problem of regional income distribution, especially since 1980, have been discussed in social, political and economical ways. Because of the fact that the subject is a comprehensive form as well as the difficulty of being put forward, and difficulties of reaching data at regional level seem to restrict the detailed statistical and econometric analysis until recently. However, coming into prominence of positive developments in recent years in the data base and international significance in the literature of the subject, the issue of regional income distribution is observed for the increased interest. Problem of regional income distribution in Turkey, usually consisting of various socio-economic indicators set forth in the table and the change of these indicators over time can be seen that according to the assessments. However, these studies dealt with for years, as regional income distribution reveals superficial level, but the direction of change in income distribution over time and does not give enough information about the size.In the Study, the neo-classical theory of defense of the convergence approach to the country's high income level areas with low income levels between regions of the existing development and income-level difference, time will take the adaptation process as a result, the same level as the future foreseen by polarization of the theory argue, given the region's economic developed in the fore as a result of agglomeration (clustering) influence, caused by the collapse of the economies in the region between the income levels realize the further opening will cause the projections were evaluated. Regional income distribution in Turkey and changes as the years of 1990-2000, with the help of Theil and Gini 2 indices, were to be analysed. In analyzing the results, both in theory, Turkey's perspective, access to finding is not well enough together to support the validity, except in some years, increasing in income disparities between regions, in Turkey, the income differences between regions, though at least, the theory of divergence predicts in direction, strengthening the argument that change.