Ömer Nasuhi Bilmen'in 'Hukûk-ı İslâmiyye ve Istılâhât-ı Fıkhiyye Kâmusu' adlı eserinin incelenmesi
An Examination of Ömer Nasuhi Bilmen's work named 'Hukuk-i İslâmiyye and Istılâhât-ı Fıkhiyye Kâmusu'
  1. Tez No: 575637
  2. Yazar: ESRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi âlimlerinden Ömer Nasuhi Bilmen'in Hukuk-ı İslâmiyye ve Istılâhât-ı Fıkhiyye Kâmusu adlı eserini konu edinmektedir. Ömer Nasuhi Bilmen, İstanbul müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi önemli görevler yapmış Erzurumlu bir âlimdir. Fıkhın yanında akâid, tefsir, hadis, ahlâk, kelâm, dinler tarihi ve edebiyat alanlarında da eserler vermiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ömer Nasuhi Bilmen'in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Hukuk-ı İslâmiyye ve Istılâhât-ı Fıkhiyye Kâmusu adlı eserin telif sebepleri, dili, bilimsel özellikleri, metodu, sistematiği, kaynak değeri, literatürdeki yeri gibi açılardan incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın neticesinde; Hukuk-ı İslâmiyye ve Istılâhât-ı Fıkhiyye Kâmusunun, klasik fıkıh kaynakları sistematiğini günümüze taşıdığı, Cumhuriyetin kabulünden sonra Lâtin alfabesiyle yazılmış ilk eser olduğu, İslâm hukukunun neredeyse bütün konularını içerdiği ve mezhepler arası mukayeseli İslâm hukuku eseri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Hukuk-ı İslâmiyye ve Istılâhât-ı Fıkhiyye Kâmusu adlı eser hakkında pek çok çalışmanın yapılmış olduğu ancak bu önemli eserin daha pek çok boyutuyla yeniden çalışılması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on one of the Ottoman and Rebuplican scholars, Ömer Nasuhi Bilmen's work titled“Hukuk-ı İslâmiyye and Istılâhât-ı Fıkhiyye Kâmusu”. Ömer Nasuhi Bilmen is a scholar from Erzurum who has done important duties such as İstanbul mufti office and Presidency of Religious Affairs. In addition to figh, He also worked in the fields of akaid, tafseer, tradition, morality, kalam, history of religions and literature. Study consists of two parts. In the first part, the information about Ömer Nasuhi Bilmen's life and works are demonstrated. In the second part, the study of the reasons of Hukuk-ı İslâmiyye and Istılâhât-ı Fıkhiyye Kâmusu is examined in terms of the reasons of copyright, language, scientific features, methodology, systematics, source value and place in literature. In the results of working; The first work written in Latin alphabet after the adoption of the Republic, which is a classical system of today's sources of fiqh, includes almost all the subjects of Islamic law. comparative Islamic law. In addition, many studies have been made about the studies of Law, Law, Islam and Independence Kami, but this important study has to be re-done in many dimensions.