Arsa payı karşılığı bağımsız bölüm yapım sözleşmesi
The Building contract for condominium
- Tez No: 126463
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Arsa payı karşılığı bağımsız bölüm yapım sözleşmesi karşılıklı olarak her iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olduğu için sözleşmenin tarafları olan iş sahibi ile müteahhit birbirlerinin hem alacaklısı hem borçlusu konumundadırlar. Sözleşmenin konusunu, arsa sahibinin müteahhide devredeceği arsa üzerine müteahhidin daire, dükkan gibi kullanılmaya elverişli bağımsız bölümlerden oluşan binanın inşa ve teslim edilmesi oluşturmaktadır. İş görme sözleşmelerinden eser sözleşmesi niteliği taşıyan arsa payı karşılığı bağımsız bölüm yapım sözleşmesinde iş sahibinin asli edim yükümü olan arsa paylarının müteahhide devri satım sözleşmesinin, müteahhidin asli edim yükümü olan bağımsız bölümlerin inşası ve teslimi ise eser sözleşmesinin belirgin özelliklerini taşımaktadır. Ancak, sözleşmenin taraflarının gerçek amaçlan satım ve eser sözleşmelerini bağımsızlıklarım koruyarak birleştirmek değil, bu iki sözleşmeyi bir araya getirerek yeni bir bütün olan arsa payı karşılığı bağımsız bölüm yapım sözleşmesini meydana getirmektir. Karma bir sözleşme niteliği taşıyan arsa payı karşılığı bağımsız bölüm yapım sözleşmesinin düzenleme biçiminde resmi yazılı şekilde yapılması gerektiği doktrinde kabul edilmektedir. Tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme türü olduğu için sözleşmenin bir tarafının hakları diğer tarafın borçlarını teşkil etmektedir. Son olarak, her sözleşme gibi arsa payı karşılığı bağımsız bölüm yapım sözleşmesi de ifa, ifanın kusursuz imkansızlığı, sözleşmenin feshi, müteahhidin aczi, ölümü ve iflası ile sona ermektedir. 105
Özet (Çeviri)
SUMMARY The building contract for condominium is a reciprocal contract. So that the contractor and owner of plot allocation are reciprocally debtors and obligors to each other. The building contract for condominium is debited reciprocally to each of contracting party. For this reason contracting parties who are possessor work and contractor are obligee and debtor reciprocally. The subject of contract is to build and handover an apartment that has independent flats or work places on the plot allocation of the land, which was conveyed to the contractor by the owner of that land. The building contract for condominium has characteristics of two other well- known contracts. The conveyance of plot allocation of the land has the special characteristics of contract we know as sales contract and building of apartment and handing over has the special characteristics of the contract we know as contract of successive performance. But the basic aim of the contracting parties is not making sales or completing contract of successive performance but constructing independent parts of building in return to plot allocation of land. It is accepted widely in the doctrine that the building contract for condominium for is a mixed contract, which has to be made in written and official form. The building contract for condominium is a commutative contract. So the rights of one side are the obligations of the other side reciprocally. Finally the contract is discharged in cases of blameless impossibility of performance, a mutual discharge agreement, insolvency, death and bankruptcy of contractor. 106