Ürün hayat seyri ve pazarlama stratejileri
Product life cycle and marketing strategies
  1. Tez No: 126473
  2. Yazar: ÖZLEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNEY DEVREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Ürün hayat seyri, ürünün satış sürecindeki belirli aşamaları tanımlama amacıyla ortaya konan bir girişimdir. Bu aşamalarda ise pazarlama stratejisi ve kâr potansiyeli ile ilgili belirli fırsat ve sorunlar yer alır. Ürünün içinde bulunduğu veya ilerlemekte olduğu aşamanın tanınmasıyla şirketler pazarlama planlarım daha iyi oluşturabilirler. Bir ürünün hayat seyri beş döneme ayılmaktadır: Araştırma ve geliştirme, sunuş, büyüme, olgunluk ve gerileme dönemi. Araştırma ve geliştirme dönemi işletme yeni bir ürün fikri bulduğu ve geliştirdiği zaman başlar. Bu dönem süresince satışlar sıfırdır ve işletmenin yatırımları veya maliyetleri artmaktadır. Sunuş dönemi, ürünün piyasaya sunulduğu ve yavaşça kabul görmeye başladığı aşamadır. Sunuş aşamasında, satışlar düşük ve tüketici başına maliyetler yüksektir. Tüketici tipi yenilikçilerdir ve rakip sayısı azdır. Bu dönemdeki pazarlama amacı, ürüne ilgi yaratmaktır. Yeni ürün pazarı tatmin edebilmişse, satışların hızlı bir şekilde yükseldiği büyüme dönemine girecektir. Bu aşamada şirket kâr yapmaya başlar. Ük benimseyenler ürünü almaya devam etmekte ve özellikle ürünlerin nitelikleri ağızdan ağıza dolaştıkça daha geriden gelen tüketiciler de onları takip etmeye başlamaktadır. İşletme, pazara nüfuz etmek için ürün genişletme, servis ve garanti sunma yoluna gider. Ürünün farkedilmesini sağlama ve kitlesel pazarı oluşturma amaçlı reklam yapılır. Kâr olanaklarını farketmenin cazibesiyle pazara yeni rakipler girmektedir. Endüstrinin toplam satışları artar. Olgunluk döneminde, satışlar pik seviyede ve tüketici basma maliyetler düşük düzeydedir. Ürün çoğu potansiyel tüketici tarafındankabul görmüş olduğundan, satış artışı yavaşlar. Rakipler, azalmaya başlayan sabit bir sayıdadır. Pazarlama amacı, pazar payını korumaya çalışırken, kân maksimize etmektir. Marka farklılaştırılması uygulanabilir. Fiyatlar, rakiplerle eş veya yarışacak düzeyde olmalıdır. Reklam çabalan, marka ve farklılıklara! ve ürünün yararlarını vurgular. Gerileme, ürünün yaşam seyrinin son dönemidir. Satışların ve kârlann düştüğü aşamadır. Bu aşamada, zayıf ürünler elenir. Fiyat kırma ve seçici dağıtım uygulanır. Reklam ve promosyon çabalan minimum seviyede uygulanır. Bir ürünün gerileme dönemim geciktirmenin bazı yollan bulunmaktadır: Ürünün daha sık kullanılmasını sağlamak amacıyla tutundurma çabalan, ürünün kullanım amaçlarını çeşitlendirme, pazarı genişleterek yeni tüketiciler yaratma ve ürünü modifiye ederek yeni kullanım alanları yaratma uygulanabilir. Tezde, Türkiye'deki bitkisel margarin ve meyveli yoğurt pazarında yer alan bazı ürünlerin belirli bir dönem içerisindeki satışları incelenmiş ve bu dönemdeki hayat seyirleri boyunca talepteki gelişmeler izlenmiştir. Her iki sektörün önde gelen firmalarındaki pazarlama uzmanları ile yapılan görüşmelerle, ürünlere, hayat seyrinde bulundukları aşamada uygulanan pazarlama stratejileri tartışılmış ve ürünlerin bu konumlarında bulunmalarının nedenleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The product life cycle is an attempt to recognize distinct stages in the sales history of the product. Corresponding to these stages are distinct opportunities and problems with respect to marketing strategy and profit potential. By identifying the stage that a product is in, ör may be headed toward, companies can formulate betler marketing plans. The life cycle of a product is divided into five stages: Research & development, introduction, growth, maturity and decline. Research & development stage begins when the company finds and develops a new product idea. During this stage, sales are zero and the company's investments ör costs mount. introduction is the launch period and the product is slowly gaining acceptance. in the introduction stage, sales are low, costs are high per customer, customer type is innovators and competitors are few. The marketing objective of this stage is to create product awareness. If the new product satisfies the market, it will enter the growth stage in which sales will start climbing quickly. And the company starts making a profît. The early adopters will continue to buy and later buyers will start following their lead, especially if they hear favourable accounts by word-of-mouth. Company offers product extensions, services and warrants to penetrate market. Advertising purpose is to build awareness and mass market. Attracted by the opportunities for profits, new competitors will enter the markets. Total sales in the industry increase. in the maturity stage, sales are at peak level, costs are low per customer. There is slow down in sales growth, because the product has achieved acceptance by most potentialbuyers. Competitors is at stable number but beginning to decline. Marketing objective is to maximise profit while defending market share. Brand diversification is applied. Prices are match ör beat competitors. Advertisings stress brand dif&erences and benefit Decline is the last stage in the product life cycle. It's a stage in which the sales and profits fail ofF. in this stage weak items are phased out. Cut price and selective distribution is applied. Advertising and promotion is reduced to minimal level. There is some ways of defering the decline of a product: Promoting more frequent usage of the product among current users, developing more varied usage of the product among current users, creating new users for the product by expanding the market, finding new uses for the basic material by modifying the product. in the thesis, the sales numbers of some products in Turkish vegetable margarine and fruited yoghurt market are examined and progress of their demand över their life cycles are monitored for a given period of time. Through the interviews held by some marketing specialists from the leading companies of both sector, the marketing strategies pursued with regard to current stages of the life cycles of these products, are discussed and the reasons for these products to get into their current stages are tried to be figuered out.