Konaklama işletmeleri için destek hizmet yardımıyla bir ürün farklılaştırma alternatifi
  1. Tez No: 32426
  2. Yazar: YÜKSEL KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Ülkemizde turizm, klasik turizm olgusu üzerinde yoğunlaşmıştır. Özelikle yaz aylarında turizm faaliyetlerinin yoğunlaştığı görülmektedir. Oysa, turizm yalnızca yaz aylarında değil; kış aylarında da yoğunlaşmış olan bir faaliyet alanıdır. Bu araştırmamızda; Türkiye'deki konaklama işletmelerinin sunmuş olduğu ürünü ana çizgileriyle tanıtmak ve ürün çeşitlerinin destek hizmetlerle farklılaştırılmasını gerçekleştirmek ve çözümleri dile getirmek amaçlanmıştır. Ülkemizin her tarafı zengin bir turizm potansiyeline sahip olup, bu zenginliklerin yeterince değerlendirilemediği görülmektedir. İncelemede turistik ürün çeşitliliğinin önemine ve gerekliliğine yer verilmiştir. Bu ürün çeşitlendirme alternatiflerinden bir tanesinin de golf sporu ve turizmi olabileceği ifade edilmeye çalışılmıştır. Araştırma: Daha seçkin turizm pazarına girebilmek için destek hizmet yardımıyla ürün farklılaştırma alternatiflerinden biri ve belki de en önemlisi olan golf sporu ve turizmim belirten bir inceleme olarak düşünülmüştür. Bu bilgiler golf sporuna ve turizmine yönelik, ilgili literatürden yararlanılarak elde edilmiştir. Birinci bölümde: Hizmetlerin tanımı, özellikleri ve hizmet pazarlamasına özgü strateji kaynakları ile turistik ürünün tanımı, özellikleri ve turistik ürünü oluşturan faktörler belirtilmeye ve açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmaya hizmetlerden girmemizin sebebi; turistik ürünün mal ve hizmet veya mallar ve hizmetler karışımı, bileşimi bir ürün olmasından kaynaklanmaktadır.İkinci Bölümde: konaklama işletmelerinin sunmuş olduğu ürünlerin destek hizmetler yardımıyla faklılaştırılabileceği, ürün farklılaştırmayı gerektiren etkenler, yeni ürün geliştirilmesi ve önemi üzerinde durulmuştur. Geleneksel mallarda olduğu gibi konaklama işletmelerinin üretmiş olduğu ürünlerin de bir hayat seyri olduğu ve bunun sonucunda çeşitli dönemlerden geçtiği ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu hayat seyri aşamalarından olgunluk dönemine girmiş olan ürünün düşüş aşamasına geçmesinin bazı önlemlerle geciktirilebileceği ve bunlardan birinin de destek hizmetlerle ürün farklılaştırma olabileceği belirtilmiştir. Geçmişte aqua parklar, çocuk kulüpleri gibi hizmetler destek hizmetler olarak kullanılmıştır. Günümüz ve gelecekte ise golf sporu ve turizmi bir alternatif olarak sunulmuş; spor dalı olarak tanıtılmış, bazı ülkelerdeki tarihi gelişimi ve bu ülkelerde günümüz deki mevcut ve potansiyel kitleleri hakkında bilgiler verilmiştir. Golf sporu ve turizminin genel özellikleri, golf alanlarında dik kat edilecek hususlar, yer alacak üniteler, Turizm Bakanlığı'nca önerilen alanlar ve bu alanlar hakkında uzman görüşleri konuları açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde: Ürünlerini golf ile farklılaştırmayı başaran konaklama işletmelerinin seçebileceği hedef pazarlar belirtilmiş ve bu pazarlarda uygulanabilecek pazarlama stratejileri üzerinde durul muştur. Bu spora ve turizme olan mevcut potansiyelden maksimum seviyede faydalanmayı sağlama görüşünden hareketle oluşturulan bu çalışmada; söz konusu alanların ve konaklama işletmelerinin en verimli şekilde Türk turizmine sunulması yolunda bilgiler toplanarak çeşitli öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism is regarded as a classical fact in our country. It is observed that touristic activities gain variety especially in summer. However, tourism is the field of activities which are realized not only in summer but also in winter. In this study, the aim is to introduce the fundamental principles of the product presented by the residence operations and have variety of products become different by the help of support services, and to point out the solutions. On the one hand, on all sides of our country have great tourism potential; on the other hand, such kind of potential cannot be realized totally. The necessity and the importance of touristic products variation are also pointed out. In this context, it is stated that golf and golf tourism can be one of the product diversifying alternatives. The aim of this study is to point out golf and golf tourism which are cosidered one of the most important product diversifying alternatives by the help of support services to enter a more elite tourism market. The information is obtained through benefiting from the related literature about golf and golf tourism. In the first chapter, the peresentation and qualities of the services of strategies special to service marketing, presentation of touristic product and the factors forming the touristic product are mentioned and clarified. The reason to make this study by presenting the services first is that the touristic product results from the composition of a good and a service or goods or services. IllIn the second chapter, it is pointed out that the products of the residence operations can be changed by the help of support services in addition to subjects about factors necessitating product diversity, and the importance of new product development. Moreover, it is noted that like the traditional products, the products of the residence operations are progressive in nature and are exposed to several processes. It is mentioned that a progressive decline of the products can be delayed by taking measures one of which is the diversifying the products through applying support services. It is a fact that some services like aqua parks and children clubs has been perfomed as support services in the past. Golf is presented as an alternative to the present and the future time and also information about the historical development and the present potential groups in those countries is given. The general characteristics of golf and golf tourism, the matters taken into consideration and the units in golf courses, open spaces proposed by the Ministry of Tourism and the comments made by experts in terms of those areas are pointed out as well. In the third chapter, target markets which can be chosen by the operations that were successful in diversifying their products by golf are pointed out and the marketing strategies applied in those markets are examined. Furthermore, in this study, the basis of which is to make use of the potential for golf and tourism maximally, suggestions are put forward by collecting data aiming at presenting the related open spaces and residence operatios to Turkish Tourism productively. IV