Kindi'nin bilgi teorisi
Al-Kindi's theory of knowledge
  1. Tez No: 126486
  2. Yazar: İBRAHİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kindi, dokuzuncu yüzyılda yaşamış olup, İslam felsefesinin ilk temsilcisidir. Felsefenin, İslam medeniyeti içerisindeki yerini almasında, Kindi'nin çok önemli bir fonksiyonu olmuştur. Bu çalışma, Kindi'nin bilgi teorisini ele almaktadır. Bu tez, giriş ve sonuç dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Kindi'nin beslendiği kaynaklan tespit amaçlanarak, yunan filozoflarına ait hangi eserlerin Kindi'nin zamanında tercüme edildiği ve Kindi'nin hangilerine sahip olduğu belirlenmeye çalışıldı. Bununla birlikte, O'nun mantık anlayışı, ilimler sınıflaması ve metot anlayışı da bu bölümde ele alındı. Onun, sonuç çıkarmada hangi akıl yürütme şekillerini tercih ettiği belirtilerek, bunlarla ilgili, risalelerinden örnekler verildi. İkinci bölümde ise, Kindi'nin bilgi teorisi işlendi. Kindi'nin bilgi teorisinin temelleri tespit edilmeye çalışıldı. İnsanın bilgi elde etmeye yönelik olarak sahip olduğu, rasyonalizm ve emprizm ayrımına da temel teşkil eden, duyu ve akıl yetisiyle ilgili olarak, bilgi'ye ulaşmadaki fonksiyonları açısından, Kindi'nin görüşleri değerlendirildi. Külliler problemi de, gerçek ve sabit bilgiyi temsil etmeleri bağlamında, bu bölümde ele alındı. Üçüncü bölümde ise, İslam felsefesi için önemli bir problem olan, akıl- vahiy ilişkisi ele alındı. Kindi'nin, vahyin kaynağı ve doğası hakkındaki düşünceleriyle birlikte, akıl-vahiy ilişkisi çerçevesindeki görüşleri de, diğer İslam filozoflarının görüşleriyle birlikte değerlendirilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Al-Kindi, who lived in ninth century A.D., is the first represantative of Islamic philosophy. He has very important function in the transmitting of Greek philosophy to the Islamic world. This study deals with Al-Kindi's theory of knowledge. My thesis consists of three chapters apart from the introduction and the conclusion. In the first chapter, it was aimed to determine which sources, from Works of Greek philosophers, that Al-Kindi was provided with them. Also, his view of logic, his classification of the science and his view of method are being analyzed. Furthermore, it is being taken up that what kind of judgments he preferred to use to get the result in philosophical problems. And it is being given some samples from his Works about these kind of judgments that he preferred. The second chapter deals with Al-Kindi's theory of knowledge. And it was aimed to determine the basics of his theory of knowledge. Also, it is being investigated the thoughts of Al-Kindi about senses and intellect from the point of human knowledge. The problems of universals are also being analyzed in the context of their representation for the true knowledge. In the third chapter, it is being taken up the relation between intellect and revelation that is very important issue in Islamic philosophy. And it is being investigated the thoughts of Al-Kindi in the nature of revelation and its source. Also its being analyzed his thoughts about the relation between intellect and revelation with comparing to the thoughts of other muslim philosophers about the same issue. 4&*^P