23472 sayılı resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle göreve yeni başlayan A tipi ilköğretim okulu müdürlerinin karşılaştıkları yönetim sorunları (Kahramanmaraş ili örneği)
Managerial problems faced by basic education school princpals who are appointed according to regulation No 23472 (Kahramanmaraş case)
  1. Tez No: 126487
  2. Yazar: CENGİZ ÇUKADAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET 23472 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN YÖNETMELİKLE GÖREVE YENİ BAŞLAYAN A TİPİ İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLERİNİN KARŞILAŞTIKLARI YÖNETİM SORUNLARI (Kahramanmaraş İli Örneği) ÇUKADAR, Cengiz Yüksek Lisans, Eğitim Yönetimi ve Planlama Anabilim Dalı Eğitim Yönetimi ve Teftişi Programı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ali BALCI Temmuz 2003, 11 2+vi sayfa İlköğretim okullarında görev yapan ilköğretim okulları müdürleri, bir çok iş alanı ile uğraşmak ve pekçok sorunla başa çıkmak zorundadırlar. Bu alt sistemde görev yapan ilköğretim okulu müdürleri,“öğrenci hizmetleri”,“personel hizmetleri”,“eğitim-öğretim hizmetleri”, yönetsel ve genel hizmetler“, ”okul bütçesi" boyutunda genel olarak sorunlarla karşılaşmak durumundadırlar. Bu sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin getirilmesi gerekliliği vardır. Bu araştırmanın amacı A tipi ilköğretim okulu müdürlerinin atanma şekillerine göre yönetsel bağlamda yaşadıkları yönetim sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırmanın evrenini, Kahramanmaraş ili genelinde, 2002-2003 öğretim yılında görev yapmakta olan 289 A tipi asil ilköğretim okulu müdürü oluşturmaktadır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu müdürlerden 108'ine ulaşılabilmiştir. Veriler, anket yoluyla elde edilmiştir. Ankette kişisel bilgilerin yanı sıra, sorun boyutlarına ilişkin toplam 78 soru sorulmuş ve beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler bilgisayara aktarılmış ve SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Okul müdürlerinin görüşleri arasında fark olup olmadığını bulmak için t-testi ve Tek Yönlü Varyans analizi kullanılmıştır. Ankette yer alan ilköğretim okulu müdürlerinin yönetim sorunlarına ilişkin konularda göreli olarak en fazla okul bütçesi alanında sorun yaşadığı, öğrenci hizmetlerinde, personel hizmetlerinde, eğitim-öğretim hizmetlerinde, yönetsel ve genel hizmetler konusunda orta düzeyde sorun yaşandığı tespit edilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANAGERIAL PROBLEMS FACED BY BASIC EDUCATION SCHOOL PRINCIPALS WHO ARE APPOINTED ACCORDING TO REGULATION NO 23742 (Kahramanmaraş Case) ÇUKADAR, Cengiz MA, Department of Educational Sciences, Educational Management and Supervision Program Supervisor: Prof.Dr. Ali BALCI July, 2003, 112+vi pages The primary school principals have to deal many managerial responsibilities and problems and have to cope with them. They faces problems in the area of“student service”,“personnel service”,“teaching and learning service”,“administrative service”and“school finance”. It is necessary to find out the types of problems they have encountered and suggest necessary advices in the above areas. The aim of the study is to find out the managerial problems of“A”type primary school principals taking into account their types of appointment and developing necessary solutions for the problems. The research population consisted of 289 A type primary education school principals who were serving during the 2002-2003 academic year. Among the 289 principals only 108 schools principals were arrived as a research sample. A self- administered questionnaire (A Five Scale Likert type ) was used to gather data, In the questionnaire personal questions and altogether 78 questions related to above five areas were asked. The data gathered by questionnaire were analysed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences). T -test and One Way ANOVA were used to find out the differences between the problems of school principals. As a result of the data analysis it has been found that the major problems primary school principals were facing was in school finance and this area was rated as very important. Also school principals were facing some problems in the area of“student service”,“personnel service”,“teaching and learning service”and“administrative service”; but these problems were rated as medium. IV